Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Tarihi sebilin şanssızlığı devam ediyor. Bu kez de gevrekçi tezgah açtı

Tarihi sebilin şanssızlığı devam ediyor. Bu kez de gevrekçi tezgah açtı
209 views
17 Eylül 2020 - 22:00

Tarihi sebilin şanssızlığı devam ediyor. Bu kez de gevrekçi tezgah açtı

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yolculara ve esnafa yıllarca buz gibi suyun bedava ikram edildiği Kemeraltı Sebili’nin şanssızlığı bitmek bilmiyor.

En son Kurban Bayramı nedeniyle sebilin büyük kısmını kapatan Diyanet’in reklam brandası vatandaşları isyan ettirmiş “Sebili kapatan kurban afişiyle sebil kurban edilmesin” eleştirisi getirmişti. Sebil bu kez ise gevrekçi büfesine mesken oldu. Sabah çarşıya gelen esnaf ve vatandaşlar turizm danışma merkezi olarak pandemi öncesine kadar kullanılan sebil’in önünde gevrekçi büfesini gördüklerinde bu kadarınada pes demekten kendini alamadı.

KEMANCIYA DA MESKEN OLMUŞTU
2016 yılında Sebilin bulunduğu yer, Turizm Danışma Bürosu olarak hizmet vermeye başladı. Fakat koronavirüs salgınından sonra neredeyse hiç bir turistin gelmediği çarşıda kapalı olan Turizm Danışma Bürosu’nun önünü sokak kemancısı mesken tuttu. Kemancının çaldığı hüzünlü şarkılar, adeta sebilin yaşadıklarını anlatırken vatandaşları da duygulandırdı.

Çarşı esnafı ise, sebilin kapalı durması yerine eskisi gibi amacına uygun şekilde kullanılmasını istediler.

Yıllarca çeşmesinden akan soğuk suyla insanların susuzluğunu giderdiği Kemeraltı Sebili, 2011 yılında kiraya verilerek Osmanlı şerbetçisi olmuştu. Çarşı esnafı, sebilin yerinin şerbetçi olarak kiraya verildiği dönemlerde İzmir’in ilçelerinden düğün alışverişi için gelen kalabalık ailelerin sıcak yaz günlerinde susuzluklarını giderdiklerini anlatarak üzüntülerini dile getirmişlerdi

.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.