Yerelin Sesi

Tarihi Sebil, ‘Kurban’ Edilmesin

Tarihi Sebil, ‘Kurban’ Edilmesin
1.651 views
20 Temmuz 2020 - 10:05

Tarihi Sebil, ‘Kurban’ Edilmesin

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yolculara ve esnafa yıllarca buz gibi suyun bedava ikram edildiği Kemeraltı Sebili’nin şanssızlığı devam ediyor. Kurban Bayramı nedeniyle sebilin büyük kısmını kapatan Diyanet’in reklam brandası vatandaşları isyan ettirerek, “Sebili kapatan kurban afişiyle sebil kurban edilmesin” dedi.

Yıllarca çeşmesinden akan soğuk suyla insanların susuzluğunu giderdiği Kemeraltı Sebili, 2011 yılında kiraya verilerek Osmanlı şerbetçisi olmuştu. Çarşı esnafı, sebilin yerinin şerbetçi olarak kiraya verildiği dönemlerde İzmir’in ilçelerinden düğün alışverişi için gelen kalabalık ailelerin sıcak yaz günlerinde susuzluklarını giderdiklerini anlatarak üzüntülerini dile getirmişlerdi.

KEMANCIYA MESKEN OLDU

2016 yılında Sebilin bulunduğu yer, Turizm Danışma Bürosu olarak hizmet vermeye başladı. Fakat koronavirüs salgınından sonra neredeyse hiç bir turistin gelmediği çarşıda kapalı olan Turizm Danışma Bürosu’nun önünü sokak kemancısı mesken tuttu. Kemancının çaldığı hüzünlü şarkılar, adeta sebilin yaşadıklarını anlatırken vatandaşları da duygulandırdı. Çarşı esnafı ise, sebilin kapalı durması yerine eskisi gibi amacına uygun şekilde kullanılmasını istediler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.