Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Tarihi Kurtaran Muhtar

Tarihi Kurtaran Muhtar
969 views
22 Eylül 2020 - 18:25

Tarihi Kurtaran Muhtar

 

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir’in Konak ilçesi Hurşidiye Mahallesi Muhtarı Enis İpek, Basmane semtindeki kaderine terk edilen eski İzmir evlerini satın alıp kurduğu ekiple restorasyonlarını yapıyor. Evleri tekrar yaşama döndüren İpek’in hayata döndürdüğü evler arasında, bir dönem hırsızların talan ettiği eski bir köşk de bulunuyor. İpek, yine daha önce içinde muhtarlık ofisinin de bulunduğu, bahçeli iki katlı eski İzmir evini ‘Fındık Pansiyon Hostel’ ismi ile turizmin hizmetine sunmuştu.

Hurşidiye mahallesinde, İzmir mimarisinin özelliklerini taşıyan çok sayıda ev bulunduğunu, bunlar içinde hatırı sayılır eski İzmirli ailelerin yaşadığı köşklerin de yer aldığını kaydeden İpek, “Kardeşlerimle birlikte İzmir tarihine karşı büyük bir sevgimiz var. Fakat içler acısı durumları böyle bir evde büyüyen bizleri çok üzüyordu. İlk olarak hırsızların talan ettiği şimdi kadın müzesi olan köşkü satın alıp bu işe başladık” dedi.

YENİLERİNİ EKLEDİ
İpek, son olarak Anafartalar Caddesi civarında yıkılma tehlikesi bulunan iki eski İzmir evini satın alıp aslına uygun restore ettirdi. Muhtar İpek, “Şimdi yine bölgede üzerine yıkılma tehlikesi tabelası asılan iki İzmir evini restorasyon ekibimle birlikte yaşama döndürdük. Bu evler çevrede kültürün korunması konusunda da gelecek kuşaklara belki yeni evlerinde kurtulmasında örnek olacaktır. Basmane ve çevresi içinde bulundurduğu tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizm konusunda kente büyük katkılar sağlayacaktır. Özellikle gezgin turistler bölgeye büyük ilgi gösteriyor” diye konuştu

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.