Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ayakta kalırsa İzmir ayakta kalır

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ayakta kalırsa İzmir ayakta kalır
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz( dhamustafaoguz@gmail.com )
1.389 views
11 Kasım 2020 - 14:49

Yazar: Mustafa OĞUZ

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ayakta kalırsa İzmir ayakta kalır

Birinci sayfada yer alan ”Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Yaprak Dökümü” haberi, bu çarşıda altı yaşında çıraklık hayatına başlayan ve o dönemdeki efsane çarşıyı tüm güzellikleriyle yaşamış bir İzmirli olarak, beni çok üzüyor.

Dünya’nın en büyük açık hava çarşılarından biri ve kentin ticaretteki can damarı Kemeraltı’nın kalbi, aslında pandemi döneminden çok önce teklemeye başlamıştı. Kentin dört bir yanında mantar gibi açılan alışveriş merkezleri, tarihi çarşının yüreğine adeta bir hançer gibi saplandı. Çarşıda doğup büyüyen aile şirketleri, AVM kuşatmasından payını alıp çarşı tarihinden silindi. Son yıllarda, özellikle bayram alışverişlerinde kalabalık nedeniyle iğne atsan yere düşmez başlıklı izdiham haberlerine imza atamaz olduk.

Benim ve kardeşlerimin boğazından geçen lokmaların, dedem ve babamın Kemeraltı’nda esnaflık yapmasıyla geçtiğini hiç unutamadım. Onların ayak izlerini takip ederek çarşıdan hiç kopmadım. Kemeraltı’nın nabzını tutmak ve sesi olmak benim vefa borcumdur. Pandemi sürecinde yaşananlar çarşı tarihindeki hiçbir krize benzemiyor. Bu yaşananların ekonomik bedeller dışında, psikolojik sonuçları da var. Çarşı sokaklarında dolaşıp, büyük bölümünü yakından tanıdığım esnafla yaptığım sohbetler, umutsuzluk ve geleceğin belirsizliği üzerine kurulmuş.

Durumun kendilerini derinden üzdüğüne şahit olduğum, binlerce insana istihdam sağlayan esnaf, kaderine terk edilmemeli. Hem kent hem ulusal ekonomiye büyük katkılar sağlayan çarşı esnafına bu zor günlerde omuz vermek, ülke yönetimi ile birlikte yerel yönetimlerin boynunun borcudur. Yapılan destekler yeterli gelmediği için kapanan işyerlerine hergün yenisi ekleniyor. Buradan tüm İzmirlileri bu zor günlerde esnafa destek olmaya çağırıyorum. Bizleri her zaman güleryüzle karşılayan, saygı ve muhabbeti eksik etmeyen, parası yetişmeyen müşteriye “Sonra getirirsiniz” diyen esnafa destek olma sırası bize geldi. Unutmayalım, Kemeraltı ayakta kalırsa İzmir ayakta kalır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.