Yerelin Sesi

Tarihi Çarşı’ya Gölge Düşüren ‘Gölgelik’ 

Tarihi Çarşı’ya Gölge Düşüren ‘Gölgelik’ 
1.410 views
13 Temmuz 2020 - 16:18

Tarihi Çarşı’ya Gölge Düşüren ‘Gölgelik’ 

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Dünyanın en eski açık hava alışveriş çarşısı olan Kemeraltı’nda, sıcakların etkisini azaltması için gölgelik olarak gerilen branda, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren tarihi çarşının eşsizliğine gölge düşürdü. Gerek esnaf gerekse vatandaşlar, çarşının estetiğini bozmayacak olan ve yarışmayla seçilen projenin artık hayata geçirilmesini istedi.

İzmir’de pandemi nedeniyle zor günler geçiren Kemeraltı Çarşısı esnafı diğer yandan bunaltıcı sıcaklarla mücadele ediyor. Esnaf, güneşin yakıcı etkisini azaltmak, alışverişe gelenlere gölgelik yaratabilmek için çarşının üstünü branda ile kapattı. Böylece dünyanın en büyük tarihi açık hava çarşısı bir anda tarihi çarşı görüntüsüne büründü. Yıllar önce tarihi çarşının üzerinin kapatılması için yapılan proje yarışması sonucu kazanan tasarım hala uygulanmazken, çarşının bu hali UNESCO’ya aday olan bölgenin değerini azaltıyor.

ÜNLÜ MODACI SÖZ VERMİŞTİ

Ünlü moda tasarımcısı Barbaros Şansal da, Kemeraltı Hayat Platformu’nun hazırlayıp sunduğu Kemeraltı Sohbetleri’nde çarşının bugün bir çok özelliğini yitirdiğini söylemişti. Kemeraltı’nın çok uluslu şirketlerin rant alanı ya da bir ticaret merkezi olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Şansal, “Yaşayan bir Kemeraltı görmek istiyorsanız o üst örtüden bir an evvel kurtulmak gerekiyor. Oranın üst örtüsünü tasarlar, bedelsiz olarak da seve seve yaparım” ifadelerini kullanmıştı.

PANDEMİYE, SICAKLIK DA EKLENDİ

Esnafın, çarşı üzerine gerdiği yeşil renkli branda, ortamı serinletmese de güneş ışıklarını kesiyor. Çarşı esnafı, “İşler çok düştü. Bu branda ile gölgelik yaparak müşterilerin tercih nedeni olmaya çalışıyoruz. Branda ile aynı zamanda da güneşin vitrindeki ürünlerin rengini soldurmasını da önlüyoruz” dedi. Sıcaktan bunalan yerli ve yabancı ziyaretçiler ise ellerindeki sularla serinlemeye çalıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.