Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Talihsiz, Tarihi Hamam

Talihsiz, Tarihi Hamam
674 views
31 Mayıs 2020 - 12:05

Haberin videosu:

YouTube video

Talihsiz, Tarihi Hamam

 

Habe : Mustafa OĞUZ
İzmir’in, Tilkilik Semti’nde bulunan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı geçirdiği yangının ardından, önce odun kömür deposu, sonra manav şimdi ise çöplük oldu.

Basmane’de Anafartalar Caddesi üzerinde klasik Osmanlı mimarisi ile moloz taş ve tuğladan yapılmış; soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı eski günlerini arar oldu. Üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülü olan ve 1960 yılına kadar faal olarak kullanılan hamam, o yıl geçirdiği yangın sonrası işlevini yitirdi.

Yangından sonra restore edilmeyen hamam, 2014 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından odun kömür deposu olarak kiraya verildi. Bu kullanım sırasında hamama bir keçinin bağlanması ise turistlerin ilgi odağı olduğu gibi kent gündeminde de uzun süre konuşulmuştu.

Ardından manava dönüştürülülen hamamın kubbesinin altına sebze meyve tezgahları açıldı. Hamam kültürünün çevrede çok yaygın olduğuna dikkat çekenler, amaç dışı kullanım nedeniyle tarihin izlerinin silinme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

İÇİ BOŞALTILDI, KAPISI KİLİTLENDİ
Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı, Konak eski Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç tarafından imzalanan sözleşme kapsamında restorasyon karşılığı 17 yıllığına Konak Belediyesi tarafından kiralanmıştı. Hamam restore edilip kurul iznini almasının ardından kazandırılacaktı. Fakat, belediyeye devredildikten sonra hamamın içi boşaltılıp kapısı kilitlendi.

RESTORASYON AMAÇLI KİRALANMIŞTI
Konak Belediyesi önceki dönem Başkanı Pekdaş, restorasyonun müze yetkilileri gözetiminde yapılacağını geçmişte odun-kömür deposu olarak da kullanılan hamamın zeminine dökülen betonun büyük bir titizlikle kırılarak temizlendiğini söyleyerek, “Kıllıoğlu Hamamı bizden önce ilgisizlik yüzünden harabeye dönmüş, yıkılmayı bekliyordu. Odun-kömür deposu olarak kullanılıyordu. İçinde keçiler besleniyordu. Göreve gelir gelmez bu tarihi mekanı kurtarmak için düğmeye bastık. Yaptığımız görüşmeler sonunda Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden bu yerin restorasyonunu üstlenmek şartıyla kiraladık. Tek amacımız bu hamamı kurtararak, kent sakinlerimizin hizmetine açmak” ifaderini kullanmıştı.

‘ART NİYETLİLER’ HAKLI ÇIKTI
O günlerde restorasyonla ilgili çıkan dedikoduları da eleştiren önceki dönem Konak Belediye Başkanı Pekdaş, “Bazı art niyetli kişiler yaptığımız işi baltalamak için restorasyon çalışmalarıyla ilgili asılsız iddialarda bulundu. Oysa her şey, kurul kararına uygun olarak müze görevlilerin gözetiminde yürütülüyor. Her çalışma kurulun verdiği karar doğrultusunda yürüyor ve müze görevlileri de çalışmalarda yer alıyor. Bu iddiaları ortaya atanlar hamamın içler acısı durumunu unutmuş olmalı ki, bu yapılanları eleştiriyor. Ama biz yaptığımız işin doğruluğundan eminiz. Bu tür asılsız iddialarda bulunanlara da gereken cevabımızı bu yapıyı kente kazandırarak vereceğiz” demişti. Fakat bugün baktığımızda, art niyetli denilen kişiler haklı çıktı ve hamam restorasyonu yapılmadığı gibi tarihinde olmadığı şekilde çöplük haline dönüştü.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.