Yerelin Sesi

Tacizci Öğretmene 28 Ay Ceza

Tacizci Öğretmene 28 Ay Ceza
498 views
02 Temmuz 2020 - 19:15

Tacizci Öğretmene 28 Ay Ceza

 

Haber: Bahri KARATAŞ

İzmir’in Urla İlçesinde, 2 yıl önce 15 yaşındaki kız öğrencisi A.T., cinsel içerikli mesaj attığı için yargılanan tarihi öğretmeni O.D., 2 yıl 4 ay 3 gün ceza aldı. Hakim, üst sınırdan verdiği cezayı ertelemedi.

Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmaya mağdur A.T.’nin avukatı Saadet Kayaalp, sanığın avukatı ile Urla’da kadın dernekleri ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Davaya konu olay iki yıl önce meydana geldi. İddiaya göre bir devlet okulunda tarihi öğretmenliği yapan O.D., şehir dışından okulu kazanıp, yatılı kalan kız öğrenci A.T., cep telefonundan cinsel içerikli mesajlar attı. Kız öğrencinin ailesinin şikayeti üzerine yapılan soruşturma sonunda, öğretmen O.D., hakkında dava açıldı. O.D., başka okula tayin edildi. Mağdur öğrencide başka okula kaydını aldırdı.

Salı günü yapılan karar duruşmasına, Urla Kadın Dayanışma Derneği, Urla Kadın Platformu üyeleri ile birçok sivil toplum kuruluşu duruşmayı izlemek ve mağdur kız çocuğuna destek olmak için ellerinde dövizlerle Urla Adliyesine geldi.

Daha önce dinlenen ve hala okulda öğrenci olan tanıklar sanığın okulda bazı kız öğrencileri ile özel ilişki kurduğu, bu öğrencilerle okul dışında da buluştuğu ,hatta okul gezilerinde bazı öğrencilere aynı odada kalmayı teklif ettiğini ifade ettiler.

Yine sanık öğretmenin yatılı bir kız öğrenciye yapay penis getirdiği bu öğrenciye de sürekli cinsel ilişki teklif ettiği, “Alsancak’ta arkadaşımın boş evi var gidelim birlikte olalım” dediği tanık ifadelerinde yer aldı. Pandemi nedeniyle salona izleyici olarak sadece dört sivil toplum temsilcisi kabul edildi.

Sanık avukatı aracılığı ile mağdur çocuğu suçlayarak suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Duruşmada söz alan mağdur kız çocuğun avukatı Saadet Kayaalp, sanık suçunun sabit olduğunu, mağdur tanığı öğrencilerin beyanlarının da tam bir vahşet olarak, mağdur beyanlarını desteklediğini, çocuğa rehber olması gereken eğitim kurumunda çocuğun istismar edildiğini ifade etti.

Av Kayaalp, “Sanığın cinsel taciz suçunu işlerken, yasadaki cinsel tacizin nitelikli suç halinin de oluştuğunu belirtti. Ağırlaştırıcı sebepler bulunmakta. Bu dava sonucu mağdur kız çocuğu ve tüm öğrenciler ve kadınlar tarafından izlenmektedir. Verilecek cezada kamu vicdani gözetilerek üst sınırdan ceza verilmesini ve bu dür mağdur olan tüm kız çocukları ve kadınlar için umut ve cesaret olmasını talep ederiz” dedi.

Mahkeme karar için kısa bir ara verdikten sonra, mağdur çocuk ve ailesinin tüm taleplerini kabul ederek, sanık O.D., hakkında üst sınırdan 1 yıl 16 ay üç gün hapis kararı verdi.

Karar kadınlar tarafından alkışlarla karşılandı.Sanık avukatı kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını belirtti.

Mağdurun avukatı Saadet Kayaalp, verilen kararın örnek bir karar olduğunu söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.