Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

‘Sualtı Drone’ Projesi’ne Ekonomi İmzası

‘Sualtı Drone’ Projesi’ne Ekonomi İmzası
165 views
03 Ağustos 2020 - 11:40

‘Sualtı Drone’ Projesi’ne Ekonomi İmzası

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencileri, otonom sisteme sahip, kameralı ve yük taşıma özelliğine sahip insansız su altı aracı geliştiriyor. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından da desteklenen projede 25 Ağustos’a dek su altı aracının sızdırmazlık ve manevra kabiliyeti ölcülecek. Bu son aşamanın ardından 22-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST 2020) yarışacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı tarafından gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020’de İzmir’i temsil etmek amacıyla hazırlanan öğrenciler, İEÜ Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeniz Ertuğrul danışmanlığında 10 kişilik ekip oluşturdu.

İEÜ Mekatronik Proje Koordinatörlüğü Eş Başkanı ve ECO-ROV Projesi Başkanı Orhun Onar, öğrenciler Doğukan Yılmaz, Mehmet Ali Aşkın, Mehmet Kılınçarslan, Erdem Erbaba, Hasan Erdem Ergen, Kaan Kocabaş, Denizcan Gökalp, Eyyüp Berkant Akın ve Aslı Zehra Özkan, Türkiye’nin teknoloji hamlesine, hazırladıkları insansız su altı aracı projesi ile destek olmayı amaçladı.

İLERİ SEVİYEDE YARIŞACAK

Çalışma hakkında bilgi veren İEÜ Mekatronik Proje Koordinatörlüğü Eş Başkanı ve ECO-ROV Projesi Başkanı Orhun Onar, “Üniversitemizi, Türkiye çapında bir yarışmada temsil edeceğiz. Yarışmadan edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri, İEÜ Mekatronik Kulübü toplantılarında diğer mühendislik öğrencilerine aktaracağız. Projemiz sonucunda oluşturacağımız robotomuz, TEKNOFEST 2020 İnsansız Su Araçları Yarışması’nda ‘ileri seviye’ kategorisinde yarışacak” dedi.

YÜK DE TAŞIYABİLİYOR

Yarışmaya katılım için ilk iki aşamayı geçtiklerini ve 25 Ağustos’a dek su altı aracının sızdırmazlık ve manevra kabiliyetini içeren videosunu çekeceklerini aktaran Onar, şunları söyledi: “Aracımız, manipülatör kol sayesinde su altında nesne taşıma özelliğine sahip. Maksimum 4 metre derinliğe kadar su sızdırmazlık garantisi içeriyor. Uzaktan kumanda ile kontrol edebildiğimiz aracımız, otonom kontrol seçeneğiyle de hareket edebiliyor. Robotumuzdaki kamerayla su altını gözlemleme imkanımız bulunuyor.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.