Yerelin Sesi

STK’LAR GÖREVE

STK’LAR GÖREVE
05 Kasım 2018 - 9:35

STK lar Göreve

Sivil toplum kuruluşları, kuruluş amaçlarını belirlerken varoluşlarındaki temel unsur faaliyetlerinin toplum yararına katkı sağlamak olduğunu her zaman dile getirirler. Bunu yaparken siyasallaşma etkisinden korkarlar.

Aslında kuruluş amaçları toplumun öncelikleri ile doğru orantılı olan bu kuruluşlar tabiki siyasete de yakın olmalıdırlar, belki de onların siyasete uzak kalmaları siyasi unsurların pervasızlığına yol açıyor ve bu da sivil toplum kuruluşunun temel amacını sarsıyor. Sivil Toplum kuruluşları siyasallaşmadan, siyasi baskı unsuru haline gelebilmelidir. Gelişmiş toplumlarda bu görevi oldukça başarılı yürüten birçok örnek mevcuttur.

Bugün STK’ların kendilerinin artık birer siyasi aktör olduklarını kabul etmeleri gerekmektedir. Bu açıdan önlerinde bir yol ayırımı durmaktadır. STK’ların siyaseten bir aktör olabilmelerinin önünde aşılması gereken iki engel vardır. İlki STK’ların sadece kendine benzeyenlerle işbirliği yapmaları değil, farklı kültürel kimliğe sahip ama aynı ahlaki kaygıları paylaşan STK’larla bir araya gelmesi ve birlikte çalışabilmeleri. İkincisi ise STK’ların uğraş alanları ne olursa olsun, bu alanların dışında yeni bir kimlik ve demokrasi kısaca yeni bir siyaset üretme arayışına girmeleridir.

Devlet – toplum arasında cereyan eden olaylara stkların toplumun çıkarları doğrultusunda tavır alabilmeleri, farklı amaca bağlı olsa dahi diğer kuruluşlarla ortak hareket edebilmelerinin sağlanması gerekmektedir. Ülkemizde gelişen  olaylar devlet toplum arasında istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olmakta ve bu gelişmeler ileriki zamanlarda daha da kaygı verici durumlara dönüşmesi endişesi barındırmaktadır. Bu nedenle stkların çekişme ve yarış yerine birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Siyasallaşmadan siyasete dahil olmanın en etkin yolu araştırılmalı ve ortak bir amaçta hareket edilmelidir. Bu stkların üstlenmekten kaçınamayacakları bir sorumluluk haline gelmiştir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi