Yerelin Sesi

Soyer: EXPO’ya Başvuruyoruz

Soyer: EXPO’ya Başvuruyoruz
575 views
31 Mayıs 2020 - 7:15

Soyer: EXPO’ya Başvuruyoruz

 

Haber: Murat ERVİN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in sağlık açısından son derece önemli bir konuma sahip olduğunu ve bu önemin dünyaya anlatılması gerektiğini söyledi. İzmirlilere bir de müjde veren Başkan Soyer, “Önümüzdeki hafta Pandemi EXPO’su düzenleme talebimizi iletmek üzere Dünya Sağlık Örgütü’ne ziyarete gideceğiz” dedi.

ETİK Başkanı Mehmet İşler ile turizmci Cem Kınay’ın moderatörlüğünde düzenlenen Turizm Buluşmaları’nın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kente dair önemli açıklamalarda bulundu. Turizmde İzmir’in temasının sağlık olması gerektiğini söyleyen Başkan Soyer, “Ama bu konsept; agroturizm, gurme turizmi, tarih-kültür gibi alanları da kapsamalı. Sağlık belki de bizim için en önemli başlıklardan biri. Bugüne dek İzmir 2 kez büyük EXPO’ya talip oldu ve her ikisinde de temamız ‘Herkes İçin Sağlık’ oldu” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GİDİYORUZ”
Konuşmasını bir müjdeyle sürdürmek istediğini aktaran Tunç Soyer, “Dünya Sağlık Örgütü’ne gidip özel temalı bir EXPO yapmak istediğimizi söyleyeceğiz. Pandemi EXPO’su yapmak için talip olduğumuzu ve bu konuda onların da desteğini istediğimizi söylemek üzere önümüzdeki hafta gidiyoruz. İzmir için böyle bir adaylığı gündeme getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜM DÜNYAYA ANLATMALIYIZ”
Sağlık temasının sadece tıp anlamında kullanmadıklarını kaydeden Soyer, “Daha geniş bir anlamda, eğlenceyi, keyfi, gezmeyi de içeren bir konseptti. Bilindiği üzere bu topraklar, en sağlıklı şekilde yaşanacak topraklar. Bizim tüm dünyaya ‘Bu topraklarda sağlıklı ve uzun yaşarsın’ dememiz, anlatmamız gerekiyor. Bir de bu topraklarda çok sağlam bir tıp var. Örneğin komutan Agamemnon 2 bin yıl önce yaralı askerlerinin tedavisi için Balçova’nın termal suyunu kullanmış. İnsanlık tarihinin bildiği ilk tıp adamı Bergamalı Galenos ve tıbbın sembolü çift başlı yılan yine bu topraklardan çıktı. Yine müzikle tedavi 2 bin yıl önce yine bu topraklarda ortaya çıkmış. Kısacası bu toprakların sağlıkla ilgili dünyaya söyleyebileceği çok şey var” diye konuştu.

1 MİLYARIN YARISI NARLIDERE METROSUNA
Çeşme’ye raylı sistem yapılıp yapılmayacağıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Başkan Soyer şunları söyledi: “Kısa dönemde metroyu Narlıdere’ye ulaştırıyoruz. Ocak ayından bu yana yani 4 aylık süreçte kentimiz için 1 milyar liradan fazla bir yatırım gerçekleştirdik, bunun 500 milyon lirası Narlıdere metrosu için harcandı. Her şeye rağmen onu tamamlamak için durmadık, ara vermedik hiç bir şey yokmuş gibi devam ettik. Önümüzdeki 4 yıl içinde Narlıdere’den Çeşme’ye doğru gidecek bir güzergah önceliğimiz değil. Bizim önceliğimiz Buca Metrosu ve Çiğli tramvayı. Buca metrosu için çalışmalarımız hazır ve 1 milyar 70 milyon dolarlık yatırımla İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacak. Buca metrosuyla ilgili zaten uluslararası ihaleye çıkmıştık önümüzdeki günlerden itibaren de süreçleri başlatıyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.