Yerelin Sesi

Soruşturma Geçiren Başkanlarla 23 Haziran’da Devam Kararı

Soruşturma Geçiren Başkanlarla 23 Haziran’da Devam Kararı
346 views
03 Haziran 2019 - 11:27

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürleriyle devam edileceği kararı aldı.

Seçimin tekrar edilmesinin gerekçeli kararında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturulduğunun belirtilmesi seçimin neden yenilendiği sorularına sebep oldu. CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak 23 Haziran seçimlerinde aynı başkan ve müdürlerle devam edilme kararına ilişkin sosyal medya hesabından: “İlçe Seçim Kurulu Başkan ve müdürlerinin kusuru varsa aynı Başkan ve müdürlerle seçimi yenilemek neden? Başkan ve müdürlerin bir kusuru yok ise seçimi yenilemek neden?” mesajını yayınladı.

YSK Kararın Sebebine Genelgeyi Hatırlatarak Cevap Verdi

YSK’nin kararı sonrası verilen tepkilere Yüksek Seçim Kurulu: “İlçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev, yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanunun 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgede belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına, karar verildi.” genelgesiyle yanıt verdi.

23 Haziran Pazar günü yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde sandık kurulları aynı kişilerden oluşacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.