Yerelin Sesi

Son Dakika…Bingöl’de 5.8 Büyüklüğünde Deprem

Son Dakika…Bingöl’de 5.8 Büyüklüğünde Deprem
448 views
14 Haziran 2020 - 15:18

Son Dakika…Bingöl’de 5.8 Büyüklüğünde Deprem

 

Bingöl Karlıova’da 5.8 şiddetinde deprem meydana geldi.

Erzurum, Muş ve Erzincan’dan da hissedildi…

AFAD ve Kandilli Rasathanesi son dakika depremler ekranına yansıyan verilere göre Bingöl Karlıova’da 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu. Bingöl Karlıova’da meydana gelen deprem, Erzurum, Muş ve Erzincan illerinden de hissedildi. İçişleri Bakanı Soylu, bir karakolda nöbet kulübesinin yıkıldığını, bir güvenlik korucusunun göçük altında olduğunu, 2 kişinin de yaralandığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise ”Ekiplerimiz bölgeye sevk edildi, süreci yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 17:24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Kandilli Rasathanesi de depremin büyüklüğünün 5.8 olduğunu, derinliğinin ise 5 km olduğunu belirtti.

BAKAN SOYLU: BİR GÜVENLİK KORUCUSU GÖÇÜK ALTINDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
”Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar Jandarma Karakol Komutanlığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2’si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir.”

BAKAN KURUM: EKİPLER SEVK EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremle ilgili ”Ekiplerimiz bölgeye sevk edildi, süreci yakından takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, “Depremde bir karakolumuzun gözetleme kulesi yıkıldı, 3 kişi yaralı. Bölgede ölü bilgisi yok şu anda” dedi.

BİNGÖL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Bingöl Valiliği’nden depremle ilgili yapılan açıklamada ”Bugün saat 17.24’te merkez üssü Yedisu ile Karlıova arasında bulunan kaynarpınar Köyünde 5.7 şiddetinde deprem meydana geldi. Kaynarpınar köyünde karakola ait iki gözetleme kulesi çökmüş ve üç güvenlik korucumuz yaralandı. Tüm köy ve ilçelerimizde hasar tespit çalışmaları devam etmektedir” denildi.

MUHTAR: KÖYDE TAŞ DUVARLI EVLER YIKILDI

Kaynarpınar Köyü muhtarı Özbek Abaylı, köyde taş duvarlı evlerin yıkıldığını söyledi.

Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgilere göre, saat 17.24’te Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5.8 büyüklüğünde yerin 5 km derinliğinde bir deprem meydana geldi. Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de vatandaşlar, korkuyla sokaklara çıktı. İlk bilgilere göre, depremde ölen ya da yaralanan bulunmuyor.

İKİ ASKER YARALANDI

AFAD’dan yapılan açıklamada “Bingöl, Karlıova’da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki deprem sonrası ilk belirlemelere göre Karlıova Jandarma Karakolu’nda nöbet amaçlı kullanılan bir gözlem kulesinin hasar gördüğü, iki askerin yaralandığı bilgisi alınmıştır.

Gelişmeler takip edilmektedir.” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.