Yerelin Sesi

Son 15 Günde 42 Milyon Kenevir Yakalandı

Son 15 Günde 42 Milyon Kenevir Yakalandı
1.295 views
17 Temmuz 2020 - 14:04

Son 15 Günde 42 Milyon Kenevir Yakalandı

Haber: Murat ERVİN

İzmir’de faaliyet gösteren İzmir Toplumsal Uyuşturucu İle Mücadele ve Eğitim Derneği (İZTUMED) Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Yalçın, vatandaşların, kimlikleri açığa çıkabileceği endişesiyle emniyete uyuşturucu ihbarında bulunmaktan çekindiğini bunun da uyuşturucuyla mücadeledeyi yavaşlattığını belirtti. Dernek olarak uyuşturucudan zarar gören ailelere destek olmayı hedeflediklerini aktaran Yalçın, ülke genelinde son 15 gün içinde 42 milyon kök hint kenevirinin  ele geçirildiğini, bunun da uyuşturucu sektörünün ne denli büyük bir pazar olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Derneğin Şubat ayında İzmir’de kurulduğunu önceliklerinin uyuşturucudan zarar görenlerin yanı sıra, uyuşturucu satıcılarına karşı girişimde bulunmak olduğunu kaydeden Başkan Yalçın, zor durumdaki ailelere de destek olduklarını kaydetti. Torbacı tabir edilen çocuk ve gençlerin aslında çok zor bir hayat yaşadığı için bu tür işlere itildiğini vurgulayan Bedri Yalçın, “İş bulamayan bu çocuklar, önlerine gelen ilk teklifi kabul etmek zorunda kalıyor. Çoğu henüz yolun başındayken yakalanıyor fakat bu kez de sabıkalı olduğu için esnaf onları işe almak istemiyor” diye konuştu.

“ENDİŞELENEN BİZİ İLETSİN”

Vatandaşların uyuşturucu satıcısı olduğunu düşündüğü kişileri güvenlik güçlerine ihbar etmekten endişe duyduğunu da dile getiren Yalçın, “internet üzerinden İZMİRTUMED isimli sosyal medya hesaplarımıza yapılan veya vatandaşların telefonla ulaşıp yaptığı ihbarları not edip, emniyet güçleriyle paylaşıyoruz. Kesinlikle ihbarda bulunan vatandaşın bilgilerini açıklamıyoruz” dedi.

İŞDÜNYASINA ÇAĞRI

Bu bataklıktan kurtulan çocuk ve gençlerin aynı bataklığa tekrar düşmemesi için işadamları ve esnafı ziyaret ettiklerini aktaran Yalçın şunları söyledi: “Dernek olarak yakından tanıdığımız, yaptıklarından pişman olmuş bu kişileri tekrar topluma kazandırmak için referans oluyoruz. İş dünyasından da ricamız; çalıştırdığınız her 10 işçiden biri, hayata tutunmaya çalışan bu gençlerden oluşsun. Biz her konuda esnafımıza, iş adamlarımıza yardımcı olmaya hazırız.

“BİR İYİLİK DE SİZ YAPIN”

Dernek olarak daha fazla maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Sonuçta bizde belli bir yere kadar yardımda bulunabiliyoruz. Vatandaşlarımıza ‘Bir İyilik de Siz Yapın’ çağrısında bulunuyoruz. Üyemiz olabilir, derneğimizin resmi hesap numarası olan Vakıfbank TR43 0001 5001 5800 7311 6186 08 IBAN numarasına yardımda bulunabilirsiniz. Ayrıca kullanmadıkları eşyaları, giysileri, gıda yardımlarını da bize iletebilirler. Esnafımız ve işadamlarımız da referans olduğumuz gençleri istihdam ederek bu tehlikeden kurtarabilirler.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.