Yerelin Sesi

Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Listesini, Talepler Belirledi

Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Listesini, Talepler Belirledi
16 Nisan 2020 - 17:34

Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Listesini, Talepler Belirledi

 

Geçtiğimiz Cuma gecesi başlayıp Pazar gecesi sona eren 31 ildeki sokağa çıkma yasağı, tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçiler başta olmak üzere, hal esnafını ve marketlerin stok işlemlerini olumsuz etkilemişti. Bu hafta tekrarlanacak olan sokağa çıkma yasağı kapsamından istisna olacak kişiler revize edildi. Buna göre çiftçilerin tarla veya seralarından yapacakları işler, hayvancılık ve arıcılıkla uğraşanlar bu hafta yasak kapsamı dışında bırakıldı.

Hal esnafıda geçtiğimiz hafta ani gelen yasak nedeniyle ürünlerini depolayacakları soğuk hava deposu bulmakta zorlandıklarını ve ürünlerinin çoğunun bozulması nedeniyle büyük maddi zarara uğradıklarını ifade ederek kendilerinin de muaf tutulması gerektiğini açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin girişimleri sonucu hal esnafının ürünlerinin nakliyesi ve depolanmasıyla ilgili kişilerin de yasak kapsamında olmadığı belirtildi.

MARKETLERİN İSTEDİĞİ OLDU
Diğer bir sıkıntı yaşayan sektörlerden marketler de, 2 saat kala açıklanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bozulacak ürünlerini depoya kaldırma fırsatı bulamadığını, ayrıca lojistik anlamda yolda kalacak olan ürünlerin bozulacağını belirtmesi üzerine marketlerin de sadece lojistik ve depolama birimlerinin çalışmasına izin verildi. Marketler bu süreçte hiç bir şekilde satış yapamayacak.

VETERİNERLERİN ZAFERİ
Geçtiğimiz hafta, akaryakıt istasyonlarıyla aynı maddede yer alan veteriner hekimlerin tepkisi üzerine bu konuda da revizeye gidildi. Veteriner hekimler için ayrı bir başlık açılırken daha önce belirtilen ‘50 bin kişiye bir veteriner hekim’ olarak uygulanan maddenin de kaldırıldığı böylece sayı kısıtlaması olmadan tüm veteriner hekimlerin açık olmasının sağlandığı görüldü.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi