Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Sizi ‘Saint Polycarp’ Çarpsın !

Sizi ‘Saint Polycarp’ Çarpsın !
535 views
10 Mart 2020 - 17:09

Sizi ‘Saint Polycarp’ çarpsın !

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Çankaya’da bulunan ve adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan Polycarp’tan alan Saint Polycarp Katolik Kilisesi’nin duvarlarını kendi bilmez vandallar tarafından çeşitli yazılarla kirletildi. Tarihe ve kutsal bir dine saygısı olmayanların yaptığı bu çirkinliği görenler, “Saint Polycarp sizi çarpsın” demekten kendini alamıyor.

Hoşgörü kenti olarak bilinen ve 3 büyük dini bir arada bulunduran Konak’taki kilise duvarına sprey boya ile çeşitli yazılarla kirletilmesi vatandaşları da isyan ettirdi. Bölge esnafı yapılan hoşgörü kenti İzmir’e yakışmadığı gibi Hristiyanlık dinine de saygısızlık olduğunu aktardı. Esnaflar, “Hristiyanlar veya Museviler kendi ülkelerinde nasıl ki camilerimize sahip çıkıyorsa bizlerin de diğer dinlere ait mabetlere sahip çıkmamız, korumamız şart. Bu tür girişimleri gördüğümüzde elimizden geldiğince müdahale ediyoruz. Fakat çoğunlukla gece dükkanlarımızı kapattıktan sonra bu tür işlere girişildiğinden maalesef ancak ertesi günü dükkanlarımızı açmaya geldiğimizde görebiliyoruz. Sprey boyalarla yapıların bu anlamsız yazı ve şekiller kentimizin de imajına zarar veriyor” dedi.

İSA’NIN KEFENİ BURADA
Konak ilçesi, Akdeniz Mahallesi, Gazi Osman Paşa Bulvarı, Necatibey Bulvarı ve Kazım Dirik Caddesi’nin kesiştiği alanda inşa edilmiş alan Saint Polycarpe Kilisesi bir Katolik kilisesidir. Adını 12 havariden biri olan Yuhanna’nın öğrencisi ve İzmir Psikoposu Polikarp’tan almaktadır. Aziz Polikarp Kilisesi, 1625’te Osmanlı Padişahı I. Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı XIII. Louis’nin isteğiyle inşa edildi. Tavandaki freskler, duvarlardaki heykeller, Hz. İsa’nın kefeni ve daha bir çok görülmeye değer kutsal öğeyi barındırmaktadır.

Haber: Mustafa OĞUZ

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.