Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Sivil Toplum Örgütlerinden “Ülke Karantinaya Alınsın” Çağrısı

Sivil Toplum Örgütlerinden “Ülke Karantinaya Alınsın” Çağrısı
320 views
20 Mart 2020 - 15:57

“Devlete Güven Bitti; Ülke Karantinaya Alınsın”

Koronavirüsün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almasıyla, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, salgına karşı hükümete acil eylem planı çağrısında bulundu. Çağrıda, toplumun devlete güveninin bittiği vurgulanırken, acilen ülkede karantina ilan edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığının kaydedildiği ortak açıklamada, “Bu süreçte ülkemizde şimdiye kadar yaşananlara göz attığımızda ise sürecin doğru yürütüldüğüne ve yeterli önlem alındığına dair kaygılarımız artmaktadır. Cumhurbaşkanı’nın son yaptığı açıklamalar toplumda güveni tesis etmemiş, tam tersine sadece sermayeye güven veren, çalışanı, işsizi, esnafı, kriz mağdurlarını, yoksulu yok sayan bu tedbirler, devlete olan güvene de son noktayı koymuştur” denildi.

Yaşanan krizden ancak toplumsal dayanışmayı yükselterek en az hasarla çıkabileceğinin vurgulandığı açıklamada 11 maddelik öneriler de şöyle sıralandı:

1-Bu süreçte görülmüştür ki; bilime, eğitime ve sağlığa daha fazla değer verilmelidir. Bugünlerde kısıtlı imkânlarla, canla başla çalışan sağlık çalışanlarına özellikle çok teşekkür ediyoruz ve onların güvenle görev yapabilmeleri, morallerinin yüksek tutulması için her türlü imkânın öncelikle seferber edilmesini talep ediyoruz.
2- Ülke acilen karantina altına alınmalı, çalışanlara ücretli izin verilmelidir.
3- 60 yaş ve üstü yurttaşların sokağa çıkmaları engellenmeli, onların gıda ve sağlığa erişimleri kamu kaynakları ile karşılanmalıdır.
4- Alt gelir gruplarının temel gıda ve hijyen maddelerine erişimi için kamu kaynaklarına başvurulmalıdır.
5- Yoğun kalabalıkların bir arada bulunduğu mülteci geri gönderme merkezlerinde gerekli tedbirler maksimum düzeyde alınmalı, bu merkezler dışında barınan mülteciler için de alt gelir gruplarıyla benzer şekilde hijyen ve temel gıda malzemesi temini kamu kaynaklarıyla sağlanmalıdır.
İşsizlik maaşının süresi uzatılmalı, salgın sürecinde işsizlik maaşı kesilecek olan çalışmayan yurttaşlara 6- bu maaş verilmeye devam edilmelidir.
7- Bu süreçte vatandaşların sağlığa erişimi ücretsiz olmalıdır.
8- Salgın sürecinde ihtiyaç halinde, özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmelidir.
9- Salgın açısından büyük risk taşıyan cezaevlerinden, ilk aşamada basit suçlardan tutuklu ve hükümlüler ile siyasi tutuklu ve hükümlüler serbest bırakılmalıdır.
10- Yerellerde, il bazında Belediyelerin önderliğinde STK, meslek odası ve sendika temsilcilerinin de içinde yer aldığı kriz masaları kurulmalıdır.
11- Önümüzde kötü örnek oluşturan ülkelerde yaşananlar da dikkate alınarak olası en kötü senaryoya göre eylem planları hazırlanmalı, kriz anında kentin tüm imkânları (mekân, araç, ekipman vb.) kullanılabilmelidir.

Duanın, kolonyanın yeterli olmayacağını, küresel krizin aşılması için yerellerde bilimi esas alan toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurgulayarak, halkımızı panik yapmadan başta hekimler olmak üzere, bilim insanlarının önerilerine uymaya, bireysel kurtuluşu değil toplumsal dayanışmayı esas almaya davet ediyoruz.

DİSK EGE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ –  İZMİR BAROSU – İZMİR TABİP ODASI – KESK İZMİR ŞUBELER PLATFORMU – TMMOB İZMİR İL KOORDİNASYON KURULU

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.