Yerelin Sesi

SINDIR “BU BÜTÇE HALKIN DEĞİL, RANTIN BÜTÇESİDİR”

SINDIR “BU BÜTÇE HALKIN DEĞİL, RANTIN BÜTÇESİDİR”
14 Aralık 2018 - 10:13

CHP’li Sındır, “Faize 117, Bütün Belediyelere sadece 93 Milyar TL!”

CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kamil Okyay Sındır 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinde AKP iktidarına yüklendi.

Sındır, “Sayıştay raporlarını incelediğimizde Bakanlar Kurulu kararı dahi olmadan merkezi yönetim bütçesinden sadece AKP’li belediyelere yatırımlar yapılıyor oluşu; adaletsizlik, eşitsizlik ve kamu yatırımlarında siyasi kayırmacılıktır” dedi.

“BU BÜTÇE HALKIN DEĞİL, RANTIN BÜTÇESİDİR”

Görüşülmekte olan bütçenin halkın değil, rantın bütçesi olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Sındır, “Komisyonda da görüştüğümüz ve karşı çıktığımız bu bütçe ne yazık ki; işçinin, emeklinin, memurun, çiftçinin, esnafın, asgari ücretlinin, çalışanların, gençlerimizin ve kadınlarımızın bütçesi değildir. Haklı seslerini duyurmak için ses yükselten emeklilikte yaşa takılanların bütçesi değildir. Söz verilmesine rağmen yaklaşık bir buçuk yıldır ataması gerçekleştirilememiş ziraat, gıda, su ürünleri mühendislerinin, veteriner hekimlerin bütçesi değildir. Bu bütçe, ataması yapılmamış fizyoterapistlerin, yüz binlerce öğretmenin bütçesi değildir. Bu bütçe, çiftçiye verilmesi gereken gayrisafi hasılanın en az yüzde 1’lik payının verilmediği, dışarıdan samanın, canlı hayvanın getirildiği bir bütçedir” dedi.

“FAİZİ HOBİ HALİNE GETİREN LOBİCİLERİN BÜTÇESİDİR”

Toplumun tüm kesimlerinin haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini söyleyerek sözlerine devam eden Sındır, “Bu bütçe Cumhurbaşkanının kendi maaşına yüzde 26 zam yaptığı ve Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin yüzde 233 arttığı bir bütçedir. Bu bütçe 117 Milyar TL’nin faize ayrıldığı bir bütçedir. Bu bütçe faiz lobilerini halka sözde şikayet ederken faizi hobi haline getirmiş olanların faiz bütçesidir. Toplumun tüm kesimlerinin hakkını alıncaya, huzura ve refaha erinceye kadar mücadele edeceğiz. Tek adam iradesinin mahsulü bütçeye destek vermeyeceğiz” dedi.

“SAYIŞTAY RAPORLARI İKTİDARIN SİYASİ KAYIRMACILIĞINI TESCİL EDİYOR”

Yerel yönetimlere ve il özel idarelerine 2019 yılı bütçesinde faize ayrılan paradan daha az ödenek ayrıldığını ifade eden Sındır, “2019 bütçesinde faize 117 Milyar TL ayrılmış durumda. Fakat tüm yerel yönetimlere ve il özel idarelerine ise 93,6 Milyar TL. İl özel idareleri ve bütün belediyelere faize ödenen paranın neredeyse 22 milyar altında ödenek ayrılmıştır. Bu kabul edilemez. Ayrıca, Sayıştay raporlarını incelediğimizde, Bakanlar Kurulu kararı dahi olmadan merkezi yönetim bütçesinden sadece AKP’li belediyelere yatırımlar yapılıyor oluşu; adaletsizlik, eşitsizlik ve kamu yatırımları konusunda siyasi kayırmacılıktır. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken üçüncü havalimanına uzanan metro, belediye yerine Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmış. Benzeri bir şekilde İstanbul ve Ankara metroları ve daha niceleri merkezi yönetim bütçesinden yapılırken İzmir metrosunun büyükşehir belediyesinin kendi bütçesinden yapıldı. Devletin bütün olanaklarını 16 yıldır iktidara tutunabilmek için kullananlara milletimiz yerel seçimlerde sandıkta gereken yanıtı verecektir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi