Yerelin Sesi

Sındır, “AKP Karanlıkta Yol Alıyor, Yasa Tanımıyor, Denetimden Kaçıyor!”

Sındır, “AKP Karanlıkta Yol Alıyor, Yasa Tanımıyor, Denetimden Kaçıyor!”
345 views
17 Haziran 2020 - 10:09

Sındır, “AKP Karanlıkta Yol Alıyor, Yasa Tanımıyor, Denetimden Kaçıyor!”

 

CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kamil Okyay Sındır, genel kurulda görüşmeleri devam eden Torba Kanun üzerine yaptığı konuşmada AKP iktidarını hem usul hem esas yönünden uyardı, sakat bir Torba Kanunun yasalaştırılmak istendiğini belirtti.

Torba Kanunun usul yönünden hatalı olduğunu ve komisyon görüşmelerinde Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı hareket edildiğini ifade eden Sındır, 18 maddeden oluşan bir teklifin Komisyondan 27 madde olarak çıktğını belirtti. Yapılanların Meclis İç Tüzüğüne aykırı olduğun iddia eden Sırdır, “İç Tüzük’ümüzün 35’inci maddesinde, komisyonlar kendilerine havale edilen kanun tekliflerine yeni maddeler ekleyebilir demiyor. Dolayısıyla yasama faaliyeti daha komisyondan geçerken sakat bir hal aldı” dedi.

“KANUNA, ANAYASA’YA VE İÇ TÜZÜĞE AYKIRI”
Hazırlanan torba yasanın, uygulamada bir temel yasamış gibi görüşüldüğüne dikkat çeken Vekil Kamil Okyay Sındır, “Teknik olarak bu torba yasayı diğer tüm torba yasalarda da olduğu gibi son oylamasında farklı konuları içeren birçok düzenlemeyi bir arada oylayarak geçireceğiz. Bu maddelerden kimisine ben belki katılıyorum, belki ‘evet’ oyu vereceğim, kimisini reddediyorum ya da kimisinde çekimser kalacağım. Fakat burada tümünü kabul etmek veya tümünü reddetmek zorundayız, çünkü bu torba kanun bir temel yasa niteliğinde görüşülüyor” diye konuştu.

“İHALESİZ BİLE YAPILABİLİR”
AKP iktidarının Kamu İhale Kanunu’nu (KİK) önlerindeki en büyük engel olarak gördüğünü belirten Sındır, “Kamu İhale Kanunu, nasıl bir kanunmuş ki her kurum önünde onu en büyük engel görüyor, ondan nasıl kurtulurumun derdine düşüyor. Devletin denetiminden, İhale Kanunu’ndan, ihale mevzuatından kaçıyorsunuz. Yani açık ihale usulü, pazarlık usulü ihale ya da doğrudan temin yöntemi ile yapılacak ihalelerde devletin denetimi yapılabilecek iken basit bir eklemeyle İhale Kanunu’nu komple dışarı çıkarıyorsunuz. Yaptığınız bu düzenleme ile KİK kapsamı dışına alındığı için ihale bile yapılmadan işler yapılabilir” ifadelerini kullandı.

“TÜTÜN ÜRETİCİSİ SIKINTIYA DÜŞER”
Torba Yasada tütünle ilgili getirilen maddeler ile cezalfurı tütün üreticisi cd tütünle iştigal edenlers sıkıntıya sokacağını aktaran Milletvekili Kamil Okyay Sındır şöyle konuştu: “Ülkenin tarım politikaları anlamında geldiği süreç ne yazık ki dibe vurmuş durumda. Cezalarla tütün baskılanıyor. Bu sadece tütün için değil, tütün üzerinden tarımın bütün ürünlerinin geleceğine dair bir gösterge, bir işaret. Siz doğru politikayla piyasayı düzenleyemezseniz, piyasayı regüle edemezseniz, piyasadaki arz ve talebi dengeleyemezseniz, Anadolu’nun dört bir yanında çok sıkıntılı bir durumda olan çiftçiyi, üreticiyi yok olma noktasına itersiniz. Karşımızdaki bu tütün ticaretine dair düzenleme de bunun somut bir sonucudur.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.