Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ŞİMDİ DE SÜRGÜN MÜ ?

ŞİMDİ DE SÜRGÜN MÜ ?
Nuran Ergün
Nuran Ergün( nuranergunn@hotmail.com )
301 views
05 Kasım 2018 - 9:37

ŞİMDİ DE SÜRGÜN MÜ ?

Hayvan hakları savunucuları olarak yıllardır, hayvanlara karşı uygulanan zulümlerin son bulması için mevcut yasanın TCK kapsamına alınması gerektiği konusunda,sesimizi duyurmaya çalıştık durduk. Sesimiz duyurmuşuz ki, seçim dönemlerinde  siyasilerin hayvanlar hakları konusunda yapacakları düzenlemelerin vaatlerini dinledik bol bol.

Seçim vaatleri şu gün yerine gelecek, düzenlenmiş yasa bugün çıkacak diye beklerken,gün geçtikçe artan zulüm haberlerini duydukça yüreğimizin sızısı durmadı bir türlü.

5 ay önce Sapanca’da ormanlık alanda, ayakları kesilmiş bir şekilde bulunan yavru köpek, tüm Türkiye’nin yüreğini sızlattı.  Siyasilerden tutun da Cumhurbaşkanımız bile üzüntüsü dile getirdi. Yüreklerimizi dağlayan bu acı haber, belki de yüzbinlerce sahipsiz sokak hayvanı için bir umut ışığını yaktı.

Yasa çıkıyor diye müjdeli haberler yapıldı sonrasında. Hayvana şiddet hızını kesmedi bir türlü. Üzerinden aylar geçtiği halde bir türlü çıkamayan yasayı yine gündeme getirdik hayvanseverler olarak.

Sapanca’da ayakları kesilen yavru köpeğin yaşama tutunma mücadelesindeki yürek yakan bakışları unutuldu mu derken,

Cumhurbaşkanı Erdoğan ” Bu yasa hala neyi bekliyor ? Bir an önce çıkartın” dedi. Yine umutlar yeşerdi, yine sevindik

Çalışmalar hızlandı bu açıklamanın ardından. 300’e yakın sivil toplum kuruluşundan oluşan HayvanHakları Yasama İzleme Delegasyonu, hayvan hakları yasa tasarısı ile ilgili olarak Ankara’da bir dizi görüşmeler yaptı. Ne yazık ki hazırlanan yasa tasarısı taslağı hakkında net bir açıklama alamadı.

Hazırlanan bu yasa tasarısının en önemli esaslarından biri olan “Kısırlaştır-Aşıla-Aldığın Yere Bırak” esasının değiştirileceği endişesinde tüm hayvanseverler. Şayet bu değişiklik gerçekleşirse, sokaktaki sahipsiz tüm hayvanların toplanarak bir bilinmezliğe gönderilmesi söz konusu.

11 Kasım 2018 Pazar günü Saat 14:00’te Türkiye’deki tüm Hayvan Hakları Savunucusu STK ve oluşumlar hazırlanan yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini bildirmek için eşzamanlı basın açıklamaları yapacak.

Biz hayvanseverler ve yaşam hakkı savunucuları,şiddete maruz kalan, yaşam haklarını gereği gibi koruyamadığımız bu canlar için yıllardır verdiğimiz mücadeleye her ne pahasına olursa olsun devam edeceğiz.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.