Yerelin Sesi

Sigara Sektöründen ‘Yeni Bağımlılık Oyunu’

Sigara Sektöründen ‘Yeni Bağımlılık Oyunu’
20 Haziran 2019 - 13:28

Philip Morris tütün şirketi 1 milyar dolar bağış yaparak “Foundation for Smoke free World.” adında bir vakıf kurdu. Bu vakıf Philip Morris’in yeni ürünü duman çıkarmayan ‘IQS’ adlı ürünü öneriyor.

Sigara şirketleri yasalar gereği direkt olarak reklam yapamamaları sebebiyle ürünlerini tanıtmak için farklı yollar izlemek zorunda kalıyor. Bu sebeple 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü İzmir Swissotel’de bilgilendirme için tıp doktorları davet edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural: “Yasamıza göre tütün sektörü hiçbir sivil toplum ve devlet sektörü ile işbirliği yapamaz. Bu şirket tek tek tıp doktorlarını gezip hastalarına bu ürünü tavsiye etmelerini istiyor. Zararsız olduğunu vurguluyorlar, bir ara aynı oyunu“Light” ve“Elektronik Sigara” ile sergilediler.” dedi.

Bu konuyla ilgili Yeşilay’dan haber beklediklerini vurgulayan Kural: “Lütfen sigara sektörünün bu yeni oyununa gelmeyelim. Bu toplantıya katılmayalım ve bu ürünü kimseye önermeyelim. Türkiye’de olsam bu toplantıya katılıp protesto ederdim.” diyerek tıp doktorlarına çağrı yaptı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi