Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Sevindiren ‘Pik – Yatay – Plato’ Açıklaması

Sevindiren ‘Pik – Yatay – Plato’ Açıklaması
667 views
09 Nisan 2020 - 13:29

Sevindiren ‘Pik – Yatay – Plato’ Açıklaması

 

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Alınan tedbirlere riayet ettiğimiz zaman 2-3 hafta içerisinde bir kırılma noktası göreceğiz ve bu pik yatay bir plato çizmeye başlayacak, o zaman biz aldığımız tedbirlerin de yerinde olduğunu görmüş olacağız” dedi

Türkiye’deki salgının pik noktasına ulaşacağı zamanı, alınan tedbirleri halkın ne ölçüde uygulayacağının belirleyeceğini anlatan Prof. Dr. Yamanel, vatandaşların da tedbirlere sıkı şekilde uyması gerektiğini söyledi. Kurallara uygun davranılması halinde 2-3 haftalık süreçte bir kırılma noktası görüleceğini açıklayan Prof. Dr. Yamaner, “Ardından bu pik, yatay bir plato çizmeye başlayacak. İşte o zaman aldığımız tedbirlerin de yerinde olduğunu görmüş olacağız. Ama bu tedbirlere uymazsak da o zaman bu pik seviyeye ulaşmamız daha uzun sürecek ve daha çok vakamız olacak. O nedenle vatandaşlardan tekrar rica ediyoruz. Mutlaka alınan bu tedbirlere uymaları, evde kalabilecek olanların evde kalması gerekiyor” diye konuştu.

“KIRILIRSA KONTROL SAĞLANIR”
Prof. Dr. Yamanel, Bilim Kurulu’nun salgınla mücadele kapsamında aldığı tedbirlerin sonucunu yaklaşık 3 hafta sonunda görebildiğine işaret etti. Yamaner, ‘kritik eşik’ diye adlandırılan önümüzdeki süreçle ilgili olarak da, “Eğer kırılmayı sağlayabilirsek, yani pik yaptıktan sonraki platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Böylece de 2-3 ay içerisinde virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak. Yani işi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın.” İfadelerini kullandı.

“GEVŞERSEK İKİNCİ PİK GELEBİLİR”
Salgının pik noktasına ulaşmasından sonra günlük hayatın hemen normale dönmesinin mümkün olmadığını ifade eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yamanel, “Bazı ülkelerde bu kırılma noktasını gördüler ve daha sonra önlemleri gevşetince tekrar bir pik noktası oluşmaya devam etti, yani ikinci pik olmaya başladı. O yüzden çok dikkatli olmamız lazım, yani önlemleri gevşetmememiz lazım. Kontrollü bir şekilde günlük hayata geçeceğiz” dedi.

8 METREYE GİDEBİLİYOR
Prof.Dr. Yamanel, hastalığın kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaştığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Birisiyle 1 metreden daha kısa mesafede 10-15 dakika konuşuyorsanız, virüsü karşıya bulaştırabiliyorsunuz. Özellikle tek kullanımlık mendille, öksürürken hapşırırken ağzımızı kapatmak çok önemli bir şey. Çok şiddetli bir hapşırmayla mesela damlacığın 8 metre yayıldığını biliyoruz. Bu yayılmayı önlemek amacıyla mutlaka kurallara uymamız gerekiyor.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.