Yerelin Sesi

Sevda Erdan Kılıç: İzmir’in ciğerleri yanınca değil, yanmadan önce önlem alınsın

Sevda Erdan Kılıç: İzmir’in ciğerleri yanınca değil, yanmadan önce önlem alınsın
17 Mayıs 2021 - 11:05

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’de yaşanan orman yangınlarını ve bu yangınlara karşı alınan önlemleri” Meclis’e taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sunan CHP’li vekil yazılı açıklama yaptı.
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında, son yıllarda sıkça yaşanan yangınlar sonrasında İzmir’in en büyük zenginliklerinden olan ormanların birer birer azaldığını, yüzlerce hektarlık alanda ağaçlar ve tarım alanlarının küle döndüğünü dile getirdi.

”Müdahale ekiplerinin ekipmanlarının yeterli mi yetersiz mi?”

Bunun yanı sıra bölgede yaşayan yaban hayatının da büyük zarar gördüğünü, hayvanların ya yanarak öldüğünü ya da adapte olduğu yaşamından koparıldığını ifade eden CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, “Orman yangınlarını daha ortaya çıkmadan önlemek için tedbirlerin alınması ve arttırılması gereklidir. 2019 ve 2020 yılında birçok yangınla karşı karşıya kalan İzmir’de, 2021 yılında daha kavurucu sıcaklar başlamadan çıkan orman yangınları, yazın meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı önlem alınıp alınmadığı, müdahale ekiplerinin ekipmanlarının yeterli mi yetersiz mi olduğu sorularını akla getiriyor.” dedi.

”20 bin 936 hektar ormanlık alan zarar gördü”

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, açıklamasında, “Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020 yılında 3 bin 412 yangın çıktı. Çıkan yangınların 325’i yıldırım düşmesi, 138’i elektrik hatları ve 2 bin 949’u insan kaynaklı olurken, 29 bin 487 futbol sahası büyüklüğündeki 20 bin 936 hektar ormanlık alan zarar gördü. Türkiye’nin oksijen depolarını tahrip eden yangınlar, ekolojik dengeyi bozduğu kadar, ekonomik olarak da büyük zararlara yol açmaktadır. 2020 yılında çıkan yangınları söndürmek için yaklaşık 600 milyon lira, yanan alanları ağaçlandırmak için ise yaklaşık 200 milyon lira harcanmıştır.” ifadelerini kullandı.
CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, deprem gibi orman yangınlarının da ülkenin kanayan yarası haline geldiğini, bu nedenle aşırı sıcaklar başlamadan, bakanlığın orman yangınları ile mücadele konusunda gereken tedbirleri hemen alması gerektiğini vurguladı.

“Yangın söndürme araç ve gereçleri yeterli midir?”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:
İzmir’de yangın çıkma ihtimali yüksek yerler tespit edilmiş midir?
Yangına hassas bölgelerdeki yerleşim birimlerinde yaşayan halka eğitici ve uyarıcı bilgiler veriliyor mu?
Orman yangınlarında görev yapacak personele yangınla mücadele konusunda yeterli düzeyde eğitim veriliyor mu?
Görev yapacak personelin ekipman ihtiyacı var mıdır?
Yangın söndürme araç ve gereçleri yeterli midir?
Ulusal çapta çıkabilecek büyük çaplı bir yangına karşı hazırlıklı mıyız?
Orman yangınlarıyla ilgili ulusal düzeyde bilinci arttırıcı programlar hazırlanıyor mu?
Bakanlık olarak orman yangınlarına müdahale için uçak kiralama hizmeti alıyor musunuz?
Uçak kiralama hizmeti alıyorsanız; kaç adet uçak kiralanmıştır? Maliyeti nedir?

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi