Yerelin Sesi

SERTEL, MHP’YE AF VAADİNİ HATIRLATTI

SERTEL, MHP’YE AF VAADİNİ HATIRLATTI
22 Kasım 2018 - 16:20

CHP’li Sertel MHP’ye af vaadini hatırlattı:

“Sözünüzü yerine getirmezseniz aldığınız oylar helal değildir”

 CHP’li Atila Sertel mahkum yakınlarının sesi oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, mahkumeşleri ve yakınlarıyla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi. CHP İzmir Milletvekili Sertel, MHP’nin seçimden önce verdiği af sözünü hatırlatarak, “En kötü şey insanların umudu ile oynamaktır. Mahkum yakınları MHP’ye inanarak oylarını onlara verdi. İnsanların oylarını almak için oy dolandırıcılığı yaptılar. Meclis’e girmek için verdiğiniz sözü yerine getirmeyecekseniz aldığınız oylar helal değildir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, erken yaşta evlilik mağdurları ve adli mahkum yakınlarından oluşan 25 kişilik bir grupla TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Mahkumların ve ailelerinin 7 aydır umutla beklediğini ifade eden Sertel, MHP lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı’na seslenerek, “İnsanların umutlarıyla daha fazla oynamayın, olumlu ya da olumsuz gereğini yapın” diye konuştu.

VERİLEN SÖZLERİ HATIRLATTI

Milliyetçi Hareket Partisi’nin af teklifi Meclis’e gelirse Cumhuriyet Halk Partisi olarak insani ve vicdani olarak yaklaşacaklarını dile getiren Atila Sertel, şöyle konuştu:

“Kim ki CHP bu af teklifini istemiyor diyorsa, CHP destek vermeyecek diye laf yayıyorsa yalancıdır, iftiracıdır. Teklif Meclis’e gelirse biz CHP ailesi olarak vicdanımızla, toplumun değerleriyle hareket edeceğiz. MHP, seçimden önce af konusunu gündeme getirdi. Mahkum aileleri de buna inanarak oylarını AKP ve MHP’ye verdi. 7 aydır bekliyorlar ve şimdi büyük bir hayal kırıklığı içindeler. İnsanların oylarını almak için onları istismar eden, umutlarını sömüren oy dolandırıcısıdır. Oy istismarcısıdır. MHP ve AKP genel seçimde ittifak yapıyor, Meclis’te kanunları işbirliği halinde çıkarıyorlar. Ama konu emeklilikte yaşa takılanlar olunca, af olunca bu teklifleri Meclis’e dahi getirmiyorlar. Şimdi insanlara verdikleri vaatlerin altında eziliyorlar. Meclis’e girmek için verdikleri sözler yerine gelmedikçe aldıkları oylar helal değildir. Biz CHP olarak oy devşirmek amacıyla bu tür söylemlerde bulunmadık. Şimdi bu toplantıyı da mahkum ailelerinin ve mahkumların feryatlarını duyurmak için insani olarak yapıyoruz. MHP’yi birlikte iş tuttuğu AKP ile birlikte af teklifini en kısa sürede olumlu ya da olumsuz sonuçlandırmaya davet ediyorum. İnsanların umutlarıyla daha fazla oynamayın. İnsan umudunu sömüren onların hakkını bu dünyada ve öbür dünyada ödeyemez.”

“RESMİ NİKAHLI EŞ İSTİSMARCI SAYILIYOR”

Konuşmasında erken yaşta evlilik mağdurlarına da değinen Atila Sertel, kış lastiğiyle dahi ilgili KHK yayımlayan Cumhurbaşkanı’nın erken yaşta evlenenlerle ilgili de bir an önce adım atmasını gerektiğini belirterek, “Onların tek suçu sevmek. Genç yaşta evlenenlere devlet resmi nikah yapmış, evlilik cüzdanı vermiş, 8-10 sene sonra da eşlerini cezaevlerine yollamış. Onların cezaevlerinde görüşmesine izin veriliyor. Madem kocalarını istismarcı olarak görüyorlar, cezaevinde istismarcısıyla mı görüştürmüş oluyorlar? Erken yaşta evliliklerle ilgili bizim düşüncemiz denetimli olarak çıkarılsınlar. Şayet serbest kalan kişi, boşanırsa, eşine kötü muamele yaparsa daha ağır bir ceza alsınlar. Hemen hepsi resmi nikahlı ve birbirlerini sevdikleri için de erken yaşta evlenmişler. Sadece kocaları değil aileleri ve çocukları da cezalandırılıyor” diye konuştu.

AİLELER: “UMUTLARIMIZLA OYNAMAYIN”

Basın toplantısında erken yaşta evlenenler adına mahkum yakını Nagehan Der ve Adli mahkum yakınları adına Nurlana Şahin de söz alarak sorunlarını aktardı.

Aileleriyle birlikte 6 milyon kişiyi temsil ettiklerini belirten mahkum yakını Nurlana Şahin, “Biz mahkum aileleri olarak oylarımızı verdik, verilen sözlerin karşılığını istiyoruz. Bize umut verdiler umutla bekliyoruz. Ancak şimdi mahkumların ve biz ailelerin psikolojisi bozuk. Cezaevlerinde en ufak bir tartışma kavgaya dönüyor. 7 aydır bekletilen bir teklif var. Bu kanun çıkacaksa çıksın aksi takdirde bizim umutlarımızla daha fazla oynanmasın” dedi.

Erken yaşta evlenen mahkumların aileleri adına konuşan Nagehan Der de, “8 bin aileyi temsil ediyorum. Cezayı yalnızca eşlerimiz değil biz de çocuklarımızla birlikte çekiyoruz. Resmi nikahlı eşlerimize tecavüzcü damgası vuruldu. Madem bu suçtu neden resmi nikah yapıldı? Biz severek evlendik cezası 8 sene sonra geldi. Bu cezanın en büyük yükü biz kadınlarda. Evin hem erkeği hem kadını olmak zorunda kaldık. 8 bin aile, 16 bin çocuk umutla af yasasını bekliyoruz. Adalet istiyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi