Yerelin Sesi

Sapkınlıkları, normalleştirmeye çalışmak

Sapkınlıkları, normalleştirmeye çalışmak
Runerm Ateş
Runerm Ateş( runerm_ates@outlook.com )
30 Haziran 2021 - 9:39

SAPKINLIKLARI, NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞMAK

Adaletiniz, insanlığınız, hukuk sisteminiz yerin dibinde şu an. Yaşadıkları istismarı resme döken iki çocuğun yaşadıklarına sessiz kalan koca bir ülke sistemi var. Bu ülkede yaşamak her geçen gün daha da zor hale geldi. Çocukların, çizdiği resimler gösteriyor ki, çocuklar susmuyor. Çocuklar susmuyor biz de susmayacağız! Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin şiddetin her türüne karşı çıkabilmekte mesele… Aynı parkta, aynı sıralarda, birbirini tanıyarak büyümeli çocuklar, büyümeye de çalışıyorlar. 4+4+4 sistemine karşı, imam hatip ortaokul projelerine karşı, cinsiyetçi masal ve okul kitaplarına karşı, bir arada büyümeye çalışan çocuklar var. İyi ki varlar.

 

‘’Çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundasınız.’’
‘’Çocuk susar, sen susma’’
‘’Çocuğun sesi ol’’

 

Bu cümleler yanlış arkadaşlar. Çocuklar tepki koyuyor, sessiz kalmıyor ve bizden daha cesurlar. Seslerine, ses vermek zorundayız. Bu ülkede erk zihniyetin, sapkınlıkları bitene kadar mücadele etmek zorundayız. Dezavantaj konumundaki birey her kimse onları zayıf gösterecek onlarda toplumsal baskı oluşturabilecek, onların tepkilerini baskılayacak kalıplar, ilerleyen zamanlar için daha büyük sorunlar teşkil ediyor. ‘’Çocuklara çığlık atmayı öğretin’’ diyen bir zihniyetten farkımız bu şekilde ortaya çıkmalı: Şiddeti besleyici ve baskılayıcı kalıpları kullanmayarak.

Bunun için:

‘’Çocuk da susmuyor, biz de susmayacağız’’ daha doğru bir kalıp
‘’Çocuğun sesine ses ver’’ daha doğru bir kalıp

 

İstismarın çeşitlerini yazmayacağım. Yazıp istismar meğellilerine de katkı sunmayacağım.  Şunu söyleyebilirim ki aklınıza gelebilecek her türlü istismar bu davada mevcut. Her türlü istismar mevcut olmayadabilirdi. Önemli olan iki çocuğun uğradığı şiddetin var olması. Hangi iktidar yönetirse yönetsin, iktidarda olanlar bu ülkede yaşayan insanlara şu tepkiyi koymak zorundalar. ‘’Pedofili suçtur’’ iki iki daha dört! Pedofili faillerini yargılamayan, yargılayıp, tutuksuz bırakanlar sapkınlıkları besleyecek politikalar inşa ediyor.

 

Elmalı Davası, geçen yıl haziran ayında savcılığa giden bir kadının o dönem 6 ve 9 yaşlarında olan iki torununun Antalya’da istismara uğradıklarını iddia etmesiyle açıldı. Çocuklar gerek sözel gerek resimlerle yaşadıkları travmayı beyan etmelerine rağmen yargılamanın sonunda öz anne ve üvey babaya tahliye kararı çıktı. Evet bu bir travma, bu travmayı inşa eden ve göz yuman herkes de suçlu. Bu zihniyet, ‘’Bir kereden bir şey olmaz’’ diyen zihniyetin devamı.  Çocuk istismarları ile ilgili davalarda aranması gereken asıl delil, çocuğun uzmanlar (psikolog/pedagog/psikiyatrist/SHU) ile yapacağı görüşmenin ya da fiziksel istismarda uzman eşliğinde edinebileceği tıp raporu olmalı. Konu hele ki istismarsa çocuğun beyanı esas alınmalı.

 

  1. Yargı Paketi Ne Diyor?

Suçluların bekası için hak savunucuları, mağduriyet yaşayan insanlar hapis hayatına mahkum edilsin diyenlerin oluşturmuş olduğu bir paket mecliste sunuldu. Aile değerleri diye kadını ve çocuğu eve hapsedip, failleri, sapkınları sokağa hodri meydan diyen bir paket… Adı 4. Yargı Paketi olsa da içeriğe baktığınızda yargının ne şekilde kimler üzerinden dağıtılacağını sorguluyorsunuz.  Açıp, paketi okumanızı tavsiye ediyorum. ‘’Siyaset neden önemli, neden mücadele etmek zorundayız?’’ kısmını  bir kez daha çok iyi anladım. Birilerinin ısrarla çalıştığı sindirmeye ve silikleştirmeye yönelik politikaları devam ediyor.

                                                                                                                                           Runerm Ateş

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi