Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Şampiyon TÜPRAŞ Oldu; İlk 10’da Tek Değişiklik Yaşandı

Şampiyon TÜPRAŞ Oldu; İlk 10’da Tek Değişiklik Yaşandı
599 views
24 Haziran 2020 - 11:29

Şampiyon TÜPRAŞ Oldu; İlk 10’da Tek Değişiklik Yaşandı

 

Haber: Murat ERVİN

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, 2019 Yılı Üretimden Satışlara Göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu’nu açıkladı. Listede geçen yılın da şampiyonu olan TÜPRAŞ’ın liderliğini koruduğu görüldü. İlk 10 listesindeki 9 firma geçen yıl da aynı grupta yer alırken bu yıl tek değişiklik Özkan Demir Çelik firmasının yerine Abalıoğlu Gıda şirketinin gelmesi oldu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis salonunda düzenlenen toplantıda EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, ulusal ve Uluslararası ekonomik verilerden pandemiye kadar farklı konularda değerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecinden yatırım ve üretim kartlarının baştan karıldığını söyleyen Başkan Yorgancılar küresel ticaretin yavaşladığını, pandemiyle birlikte işin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini sözlerine ekledi.

YATIRIMLAR GERİLEDİ
Türkiye’de yatırımların bir önceki yıla göre yüzde 12.4 oranında gerilediğini belirten Başkan Yorgancılar, “Firmalar ellerindeki ekipmanlarla günü geçiştirmeye çalıştılar. Konkordato ilan edilmesinin de kolaylaştırılması, alacaklarda sorun yaşanmasına neden oldu. İhracatçılar ise kur artışlarından kaynaklı avantaj nedeniyle bu krizden en az hasarla çıktı” diye konuştu.

GELECEK, TARIM VE İHRACATTA
Üretim ve ihracatın Türkiye’nin geleceği olduğunu açıklayan Yorgancılar, “2019 yılın küresel ve ulusal makro koşullar nedeniyle reel sektör oldukça zorlandı. Bu da 100 büyük sanayi kuruluşunun durumuna yansıdı. EBSO olarak 38 yıldır anket çalışmamız sonucunda 100 firmanın 64’ü sadece İzmir’de üretim yapan firmayken 24 firma ise merkezi İzmir olup İzmir dışında da üretimi sürüyor. 15 firma ise bu yıl ilk kez 100 listemize girdi. 100 firmadan 84’ü kar beyan ederken 17 firma zarar ettiğini açıkladı. Kimya ve Kimyasal Ürünler, Gıda ile Demir Çelik sektörlerinin üretimden satışa oranlarının toplamı ise yüzde 78’lik bir payı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

LİSTEDE TEK DEĞİŞİKLİK VAR
EBSO Başkanı Yorgancılar konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlk 100 içinde listenin ilk 10’una bakarsak; TÜPRAŞ, Petkim, Philsa Philip Morris ilk 3’e giren firma. Bunları BMC, İzmir Demir Çelik, JTI Tütün, Abalıoğlu Gıda, Pınar Süt, Abalıoğlu Yem ve Kocaer Haddecilik oluşturmakta.

“KATMA DEĞERLİ ÜRETİM İÇİN ÇOK YOL ALMALIYIZ”
Firmaların brüt kar oranlarında yüzde 27 oranında düşüş olduğunu buna karşın çalışan sayısının yüzde 10 arttığına dikkat çeken Başkan Yorgancılar, “Arge’ye yatırım anlamında ise hala binde 35 civarında bir yatırım yapıldığını üzülerek görüyoruz. Arge’ye yatırım oranlarına baktığımızda yüksek katma değerli üretim için daha çok yol almamız gerektiği anlaşılmakta.

“İSTİHDAM YARATAMIYORUZ”
Makine ve Teçhizat yatırımının bir ülkedeki üretimle ilgili önemli bilgiler verdiğini kaydeden Başkan Ender Yongancılar, “Üzülerek görüyoruz ki bu yatırımlarda da düşüş var. Bu da üretimin azaldığını göstermekte. İşsizlik rakamları da 2010 yılından bu yana yüzde 10.5’den bugün yüzde 13.8’e geldi. Yani yaklaşık yüzde 40 civarında bir düşüş yaşanmış. Bizim büyüme ve üretim şeklimiz maalesef istihdam yaratmıyor.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI
Bizim yeni bir ekonomik program oluşturmamız gerek. Tarım ve turizm gibi istihdam yaratan alanlara yönelmemiz gerek. Örneğin sözleşmeli tarıma geçmemiz lazım. Çiftçi ürettiğini kaça satacağını bilmiyor. Tarım Bakanımıza bu konularda bir raporumuzu ilettik. İknici önerimiz, bankaların firma ve vatandaşların borçlarının azaltılması olmalı. Bunun için uzun vadeli kredilendirme ve ihracata dayalı yeni destekler sürdürülür olmalı. Yabancı sermayeli doğrudan yatırımlar için ortamımı iyileştirmeliyiz. Bizim de yabancı yabancılar için teşvik sistemini açıklamamız lazım. İhracat seferberliği başlatmalıyız. İstihdamın korunması için 1 yıllık ‘istihdam devam teşviği’ verilsin. Yani firmaya ‘sen işçi çıkarma ben işçi başına şu kadar sigorta primi vereceğim’ demeli. Firmaların devletten alacaklarını nakit yoksa tahvil, bono gibi yöntemlerden biri ile ödemeli. Enerji fiyatlarındaki artış

SANAYİCİYE KAN TAHLİLİ
Koronavirüs salgınıyla ilgili de görüşlerini açıklayan Başkan Yorgancılar, “Benim şahsen gördüğüm resim hiç hoş değil. Bizim insanımızda bir vurdumduymazlık maalesef var. Bana bir şey olmaz mantığı var. Bu işi çok rahat bir şekilde ikinci plana attar. Bu işin ikinci dalgası olursa bu sayılar katlanarak karşımıza çıkar. Biz de cuma gününden itibaren tüm sanayicilerimize kan tahliline tutacağız. Bakanlıktan toplam 4 bin 200 kit geldi, bir bu kadar daha gönderilecek. Sosyal mesafe ve maska takma konusunda etrafınızı da ikaz edin.

İŞTE İLK 10 FİRMA
1- TÜPRAŞ,
2- Petkim,
3- Philsa Philip Morris
4- BMC,
5- İzmir Demir Çelik,
6- JTI Tütün,
7- Abalıoğlu Gıda,
8- Pınar Süt,
9- Abalıoğlu Yem
10- Kocaer Haddecilik

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.