Yerelin Sesi

Salda’nın Kumu, Villa Havuzlarına mı Gitti?

Salda’nın Kumu, Villa Havuzlarına mı Gitti?
19 Nisan 2020 - 13:04

Salda’nın Kumu, Villa Havuzlarına mı Gitti?

 

Haber : Murat ERVİN – Fotoğraflar : Mustafa OĞUZ

Ayak basmanın bile sakıncalı olduğu, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’daki Salda Gölü’nün milyonlarca yılda oluşan kumlarının bölgede yapılmakta olan lüks villaların havuz başlarına taşındığı iddia edildi.

Burdur’un yaklaşık 64 kilometre batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü’ne kamyon ve iş makinelerinin girerek koruma altındaki milyonlarca yıllık kumların taşınmasına karşı dava açılmasının ardından yetkililer devreye girdi. Fakat geriye iş makinelerinin kazdığı derin çukur ve lastik izleri ile 1 metrelik kot farkı kaldı.

KUMLAR NEREDE?
Gölün taşınan beyaz kumlarının ne olduğu merak konusu. Gazeteci Melih Aşık köşe yazısında: “Bu talanın baş sorumlusu müteahhittir. Onunla ilgili açıklama var mı? Hayır. En büyük merakımız; Göl kenarında bir başka yere nakledildiği söylenen kumlar aslında nereye gitti? Gölün bir başka kıyısına taşındığı yolundaki ifadeler bize hiç inandırıcı gelmedi. Bu kumlar kimi lüks villaların havuz başlarına taşınıyor olmasın?” dedi.

FAALİYETLER DURDURULDU, CEZA KESİLDİ
Diğer yandan Mars’ın yüzeyindeki aynı kumlara sahip olan Salda Gölü’ne iş makinelerini sokarak kamyonlarla kum taşıyan müteahhit firmanın faaliyetinin de gelen tepkiler üzerine durdurulduğu ve ceza kesildiği öğrenildi.

Fotoğraflar : Mustafa OĞUZ

Haber : Murat ERVİN

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.