Yerelin Sesi

“Sağlıkta Şiddet Terör Suçudur”

“Sağlıkta Şiddet Terör Suçudur”
31 Temmuz 2019 - 9:41

TÜRK SAĞLIK SEN

TÜRKİYE SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLERİ KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKASI

İZMİR – 1 ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

Sağlıkta Şiddet (Maalesef) Bitmiyor!!

Gün geçmiyor ki sağlıkta bir şiddet olayı daha yaşanmasın.

29/07/2019 Pazartesi günü saat 23:50 civarlarında Kemalpaşa 3 nolu 112 Acil Yardım İstasyonu çalışanı arkadaşlarımız gittikleri diabet hastasının yakınları tarafından fiili ve sözlü saldırıya uğradılar. Bir sonraki vakaya daha hızlı müdahale etmek ve görev bölgelerinin boş kalmaması için vakayı en yakın hastane olan Turgutlu Devlet Hastanesi’ne veya Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne sevk etmek isteyen Kemalpaşa 3 nolu 112 Acil Yardım İstasyonu çalışanı arkadaşlar hasta yakınlarının ‘’Bizi İzmir merkezde bir hastaneye götürün’’ isteğini gerekçeleri ile mümkün olmadığını açıklamalarından sonra hakaret ve tehditler ile darp edilmişlerdir.

Maalesef görülüyor ki bu durum sağlık çalışanlarının bıçak sırtı olan çalışma şartlarını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Her vakaya herhangi bir can güvenliği olmadan çıkan, kendinden özveri göstererek her türlü olumsuzluğa rağmen görevini layığı ile yapmaya çalışan sağlık çalışanı arkadaşlarımız bu tür davranışları hak etmiyorlar. Sağlık çalışanları her vakada bir bilinmeze gitmektedirler. Her an kışkırtılmış bir öfkeye, haksız ve izansız saldırılara, bir kazaya yada mesleki bir riskle maruz kalmakla karşı karşıya kalmaktadırlar.

         Görülmektedir ki sağlık çalışanlarına karşı olan bu şiddet eylemleri her geçen gün artmakta ve şu an ki mevcut kanunlarda ki cezalar bu saldırılara karşı yetersiz kalmaktadır. Hiç bir caydırıcılığı bulunmamaktadır.

         Türk Sağlık Sen olarak beklentimiz ve isteğimiz, vatandaşlarımızın canını ve malını korumak ile yükümlü olan askerimize, polisimize yapılan saldırlar nasıl terör suçu kapsamında değerlendiriliyorsa, vatandaşımızın sağlığını korumak ve düzeltmek amacı ile hizmet eden sağlık personellerimize yapılan saldırılar suçun ağırlığına göre  ‘’Terör Suçu’’ kapsamında değerlendirilmeli ve gereken tedbirler bir an önce alınmalıdır

         Sağlıkta Şiddet Terör Suçudur…

                                                                             Barış KOÇAK

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şb. Bşk.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi