Yerelin Sesi

Saatler Çakıştı, 65 Yaş Gençlere Karıştı

Saatler Çakıştı, 65 Yaş Gençlere Karıştı
07 Haziran 2020 - 18:53

Saatler Çakıştı, 65 Yaş Gençlere Karıştı

 

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da 7 Haziran 2020 Pazar günü koronavirüs önlemleri öncesini aratmayan bir doluluk yaşandı. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma izin saatleri kalabalıklarla çakıştı. Bazı 65 yaş üstü vatandaşlar daha sakin ve kuytu noktalara kaçarken bazıları evlerine dönmeyi tercih ettiler. İzin saatlerinin hafta içinde birkaç güne yayılmasını istediler.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edildiği ikinci günde Foça doldu taştı. Çevre il ve ilçelerden gelenler sahillerde, sokaklarda, çay bahçeleri kafe ve restoranlarda yoğun kalabalıklar oluşturdular. Her yaş grubundan çok sayıda vatandaş plajlar ve ahşap iskelelerden denize girerek serinledi. Liman içi ve çevre adalara saatlik turlarla sezonu açan gezi tekneleri gün boyu yoğunluk yaşadı. Seyyar ve sabit esnafın alışverişlerle yüzü güldü. Vatandaşların önemli bölümü maske ve sosyal mesafe kurallarına uymaya çalışırken çok sayıda kişinin önlemleri ihmal ettiği görüldü. Plajlar, Demokrası Meydanı ve çarşı bölgeleri yazı aratmayan görüntülere sahne oldu.

GENÇLERLE OLMAK KEYİFLİ AMA RİSKLİ
14.00- 20.00 saatleri arasında sokağa çıkma izni olan 65 yaş üstü vatandaşların bazıları aylar sonra diğer yaş gruplarıyla bir arada sokakta olmanın keyifli olduğunu belirtirken, bazıları riskin arttığını ve eve dönmeyi tercih ettiklerini dile getirdi.

İZİNİMİZ HAFTA İÇİNE YAYILSIN
65 yaş üstü vatandaşlardan Osman Pehlivan sadece Pazar günleri sokağa çıkabildiklerini, bu iznin hafta içine yayılmasını istediklerini söyledi. Osman Pehlivan; “Foça’da yaşıyorum. Biz sadece Pazar günleri sokağa çıkıyoruz. Diğer günler evde kalıyoruz. İznimiz hafta içinde iki güne daha dağıtılsa hem bu kalabalıktan kurtulmuş oluruz hem çıkıp buralarda gezip dolaşmış oluruz. Daha iyi olur” dedi. İlçedeki yoğun kalabalık akşam saatlerinde de devam etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi