Yerelin Sesi

Ressam Kadınlar, Kemeraltı’na Renk Getirdi

Ressam Kadınlar, Kemeraltı’na Renk Getirdi
07 Mart 2020 - 14:53

Kemeraltı’nın duvarlarına kadın dokunuşu

 

Haber: Murat ERVİN

İzmirli ressamlar Pelin Çağlar ile Dicle Çıktı, dünyanın en eski açık hava alışveriş merkezi olarak bilinen Tarihi Kemeraltı Çarşısı duvarlarını yaptıkları resimlerle renklendiriyor. Balıkçılar Meydanı’ndaki boş duvarlara eski İzmir evlerini ve insanlarını resmeden ikiliye Pelin Çağlar’ın annesi Mualla Başar da destek oluyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kemeraltı Çarşısı’nın duvarlarına hareket ve renk getiren İzmirli ressamlar Pelin Çağlar ile Dicle Çıktı, vatandaşların şaşkın bakışları arasında eserlerini duvarlara resmediyor. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Çarşı’ daki kötü görüntülerin gidip, boş duvarların da adeta bir tabloya dönüştüğünü kaydetti.

KÜÇÜK DOKUNUŞLARDAN BÜYÜK SONUÇLARA
Balıkçılar Meydanı’nındaki boş duvarlara eski İzmir evlerinin ve yaşantısının resmedildiğini söyleyen Başkan Girgin, “Kadınlar Günü kapsamında kadın ressamlarımız tarafından Kemeraltı’na yapılan bu küçük dokunuşların büyük sonuçlara neden olacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

DUVARLARI NAKIŞ GİBİ İŞLİYORLAR
Atıl kalmış, kullanılmayan veya kötü gözüken alanlarının bu şekilde bambaşka bir dünyaya açılan sanat eserlerine dönüştüğünü belirten Girgin, “Sanatçı kadınlarımız tarafından ele emeği, göz nuru gibi adeta nakış işler gibi gönüllerindeki İzmir evlerini duvarlara işlenmesi esnafımızı da vatandaşlarımızı da gururlandırıyor” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA İLE DÜNYA GÖRÜYOR
Bu çalışmaların Çarşı’nın tümüne yaygınlaşmaya çalışacaklarını aktaran Semih Girgin şunları söyledi: “Önceki dönemlerde de esnafın kepenkleri yine birbirinden güzel resimlerle süslenmişti. Hiç kullanılmayan 365 Sokak içindeki kötü görünümlü ve kirli kepenklerin yerini birbirinden renkli resimler aldı. Burası adeta Sanat Sokağı’na döndü. Yapılan bu çalışmalar dolayısıyla Kemeraltı’na olan ilgi de her geçen gün artıyor. Gençler, turistler gelip bu resimlerin önünde fotoğraflar çekiyorlar. Çekilen fotoğrafların sosyal medyadan da yayınlanması ile tarihi çarşımız dünya çapındaki ününü bir kez daha duyuruyor ve dünyanın görmesini sağlanıyor.”

Haber : Murat Ervin

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi