Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Rektöre ‘Özel İlanla Eşini İşe Alma’ Soruşturması

Rektöre ‘Özel İlanla Eşini İşe Alma’ Soruşturması
248 views
09 Ağustos 2020 - 12:05

Rektöre ‘Özel İlanla Eşini İşe Alma’ Soruşturması

Yükseköğretim Kurulu, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında eşine özel kriterler oluşturarak İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak ataması nedeniyle soruşturma başlattı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ hakkında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından soruşturma başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak eşini atayan Rektör Bağ eleştirilerin hedefi oldu. PAÜ, Personel Daire Başkanlığı bünyesinde personel alımı yapılacağını duyurusunun ardından açıklanan kriterler ise dikkat çekti. Açıklanan kriterleri sadece Rektör Hüseyin Bağ’ın eşinin karşıladığı ve sadece eşinin başvurduğu ilan bir kez daha gündeme geldi. Bu durum sonrası YÖK yazılı açıklama yaparak Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattığını yazılı olarak açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, “İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.

KURUL 10 AĞUSTOS’TA TOPLANACAK
Acil olarak değerlendirilecek ifadelerinin bulunduğu açıklamada, “Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos’ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz” ifade edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.