Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Rahmetullah Efendi’nin Evi Restore Ediliyor; Darısı Latife Hanımın Yaşadığı Köşkün Başına

Rahmetullah Efendi’nin Evi Restore Ediliyor; Darısı Latife Hanımın Yaşadığı Köşkün Başına
257 views
08 Ağustos 2020 - 8:39

Rahmetullah Efendi’nin Evi Restore Ediliyor; Darısı Latife Hanımın Yaşadığı Köşkün Başına

Haber: Mustafa OĞUZ

Görüntü: Hüseyin Cem YILDIRIM

Atatürk ve Latife Hanım’ın nikahını kıyan, Yunan işgaline karşı mücadele eden İzmir eski müftüsü Rahmetullah Efendi’nin 93 yıl önce yaşadığı ev restore ediliyor. Rahmetullah Efendi’nin evi gibi Konak İlçesi Basmane semtindeki bulunan Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yaşadığı köşk ise bakımsızlık nedeniyle gün geçtikçe çürümeye devam ediyor. Uzun yıllar Sadıkbey Oteli olarak kullanılan köşkün mirasçıları tarafından kaderine terk edilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, “Tarihi köşke sahip çıkılmalı ve restore edilmeli” çağrısı yaptı.

YouTube video

 

NELER YAŞANDI?
Yunan işgaline karşı mücadele eden ve mitinglerde yaptığı konuşmalarla İzmir ve çevresinde etkili olan Rahmetullah Efendi’nin Hatuniye Mahallesi 1301 numaralı sokakta bulunan tarihi evinin bahçesi otopark olarak kullanılıyordu. Daha sonra mülkü alan otoparkçının 2016 yılında evin duvarına tabela asması, çevre sakinlerinin tepkisine neden olmuş ve belediyeyi göreve çağırılmıştı. Bu olayı gazeteci Mustafa Oğuz o dönemde haber yaparak gündeme getirmişti. Haberin de etkisiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü görevliler tarafından tabela indirilmiş ve bakanlığın tarihi yapılarla ilgili hibe yardımına başvuru yapılmıştı. Nihayet olayın üstünden 4 yıl geçmesinin ardından mülk sahibi tarafından restorasyonunun başlatılacağı haberi geldi.

LATİFE HANIMIN YAŞADIĞI KÖŞK DE RESTORE EDİLMELİ
Bu haberi sevinçle karşılayan mahalle sakinleri, “Darısı Latife Hanım’ın yaşadığı köşkün başına” demekten kendini alamadı. Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yaşadığı daha sonra yıllarca Sadıkbey Oteli olarak kullanılan Basmane’deki tarihi köşk bakımsızlık nedeniyle gün geçtikte çürümeye devam ediyor. Dış cephesindeki sıvalar dökülen pencereleri kırılan içi çöplüğe dönüşen köşk için ‘elden gitmeden kurtarın’ çağrıları bu güne kadar cevap bulamadı. Fakat bir kaç dakika uzaklıktaki İzmir’in eski müftüsü Rahmetullah Efendi’nin yaşadığı evin restorasyon edileceği haberi umut yarattı. Semt sakinleri köşkün Latife Hanımın özel eşyalarının sergilendiği bir müze olmasını yıllardır özlemle beklediklerini her fırsatta dile getiriyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.