Yerelin Sesi

Prof. Dr. Üşümezsoy: Ege Denizi Genişliyor

Prof. Dr. Üşümezsoy: Ege Denizi Genişliyor
26 Mayıs 2020 - 17:00

Prof. Dr. Üşümezsoy: Ege Denizi Genişliyor

 

Ünlü Deprem Profesörü Şener Üşümezsoy, Akdeniz’de son zamanlar sıkça yaşanan depremleri instagram hesabından yorumlayarak, “Girit-Rodos yitim zonu başlangıcı Doğu-Batı yönlü iken saatin tersi yönünde dönerek Güneybatıya doğru bir yönelim kazandı. Bunun anlamı Batıya doğru Ege Denizi genişlemekte” dedi.

Dünya korona virüs salgınıyla mücadele içerisindeyken, Akdeniz ve Ege’de yaşanan depremler korkuya neden olmuştu. Depremlerin ardından umut verici açıklamalarıyla tanınan Jeoloji Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Girit-Rodos bölgesinde yaşanan depremleri yorumladı. Depremler nedeniyle Ege’deki üçgen içinde açılmalar yaşandığını söyleyen Üşümezsoy, “Bu açılmalar saatin tersi yönünde dönerek genişlemekte. Akdeniz’deki depremler bunu göstermekte. Ege’de bir ucu Acıpayam’da başlayıp Denizli’ye, Alaşehir’den Manisa’ya ve Manisa’dan Midilli’ye uzanan kuzeydeki bir fay hattıyla, Girit’ten gelen, Rodos’a ve Fethiye körfezine ulaşan bir yitim zonunun belirlediği bir üçgen söz konusu” diye konuştu.

“EGE DENİZİ GENİŞLİYOR”
Bu üçgenin Ege denizine doğru geniş bir kenarı bulunduğnu vurgulayan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Girit-Rodos yitim zonu başlangıcının ters yönde dönmesiyle Güneybatıya doğru bir yönelim kazandı. Yani, Ege denizi genişlemektedir. Bu genişleme sonucu Acıpayam’dan başlayıp Denizli’ye Denizli’den Buldan, Alaşehir, Manisa ve Foça Midilli körfezini oluşturan fay ile bunlar arasında Menderes vadisi, Aydın’dan Germencik’ten başlayıp Kuşadası’na giden açılma, diğer hatta ise Ula’dan başlayıp Bodrum’a ve Kos adasına giden açılma söz konusu” ifadelerini kullandı.

ELİN PARMAKLARI AÇILIR GİBİ
Yaşananları daha anlaşılır hale getiren Üşümezsoy şunları söyledi: “Bir başka anlatımla Batı’ya doğru bakan elimizin kapalı parmakları açılmakta, elimizin ayasının olduğu kesim Batı Anadolu’yu temsil ederken parmaklarımız ise Bodrum körfezini, Kuşadası körfezini, Foça Midilli körfezini yani Çandarlı körfezini temsil etmektedir. Ege’deki bu üçgen içindeki açılmalar, saatin tersi yönünde dönerek genişlemektedir. Akdeniz’deki depremler bunu göstermektedir.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi