Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Prof. Dr. Orhan Kural’dan Tütün Uyarısı: Tek Rakibimiz Pakistan

Prof. Dr. Orhan Kural’dan Tütün Uyarısı: Tek Rakibimiz Pakistan
388 views
31 Mayıs 2020 - 5:30

Prof. Dr. Orhan Kural’dan Tütün Uyarısı: Tek Rakibimiz Pakistan

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde ölüm nedenlerinin başında Covid-19 değil, tütün kaynaklı hastalıklar gelmekte. Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, “Ülkemizde kamuya açık kapalı alanlardaki tütün yasağına rağmen pasif içicilik oranı yüzde 52’dir. Bu oranla Pakistan’dan sonra dünya ikincisiyiz” dedi.

Pandemi salgının sigaranın zararlarını bir kez daha göz önüne getirdiğini açıklayan Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, sigara içmeyenlerin çok daha hızlı iyileştiğini belirtti. Ülkemizdeki ölüm nedenlerinin başında tütün kaynaklı hastalıkların geldiğini söyleyen Kural, “Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 39’unun işyerlerinde, evlerdeki çocukların ise yüzde 55’inin pasif içici durumuna düştüğü biliniyor. Bu örnekle dünyada maalesef 8’inci konumdayız. Ülkemizde kamuya açık kapalı alanlardaki tütün yasağına rağmen pasif içicilik oranı yüzde 52’dir. Bu oranla Pakistan’dan sonra ikinciyiz” diye konuştu.

OECD 2019 raporuna göre son 10 yıl içinde tütün tüketiminin çıkarılan yasaklara rağmen yüzde 52 seviyesine çıktığını kaydeden Prof. Dr. Kural, “Uluslararası tütün kartelleri kurnaz ve zeki insanları işe alırlar. Akıllı ve sinsi politikalarla çocuklar ile gençleri, son dönemde de özellikle kızlarımızı hedef aldılar. Gizli reklamlar, algı yönetimi ile merak uyandırıp çocukları sigaraya başlatıyorlar. Zaten her şey çocukların arkadaşından kabul edeceği tek bir sigara ile başlar. Sigara için ödediğiniz parayı tüm dünyada ekonomik zorlukların yaşandığı bu aylarda kendinizi yenilemeye kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.