Yerelin Sesi

“Planlar Revize Edilsin, Ankara’da Takip Edelim”

“Planlar Revize Edilsin, Ankara’da Takip Edelim”
356 views
06 Haziran 2020 - 16:50

“Planlar Revize Edilsin, Ankara’da Takip Edelim”

 

İzmir Büyükşehir Belediye tarafından hazırlanan ve 20 Ocak’ta Büyükşehir Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen İzmir İmar Yönetmeliği taslağı, gönderildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geri iade edildi. AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Danıştay’ın önceki yıllarda iptal ettiği hükümlerin, hazırlanan yeni yönetmelikte de yer alması nedeniyle geri iade edildi. Büyükşehir biran önce Yönetmeliği revize edip tekrar göndersin biz de Ankara’da takipçisi olalım” dedi.

İzmir’in bazı ilçelerinin 1/5 binlik planlarının bile olmadığını söyleyen Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yıldır İmar Yönetmeliği yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7 Şubat 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği son yönetmelik ise önceki yıllarda Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği maddeleri içermesi nedeniyle geri iade edildi” diye konuştu.

“BU CENAZEYİ KALDIRALIM”
Son Söz TV’nin konuğu olan Nasır, “İzmir milletvekilleri olarak bizzat imar yönetmeliğini takip ediyoruz. Artık bu cenazeyi ortadan kaldırmamız lazım. Geri iade gerekçelerini içeren raporu 4 Haziran Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. Orada yapılması gereken revizeleri, değiştirilmesi gereken kanuna aykırı noktaları da belirttik. Büyükşehir’in bunu hızlı bir şekilde revize edip tekrar Ankara’ya göndermesi gerekir” ifadelerini kullandı.

‘ONLARIN KUCAĞINDA PATLASIN’
Danıştay kararlarına rağmen kanuna aykırı maddelerin özellikle yeni imar yönetmeliğine eklendiğini vurgulayan Nasır, şunları söyledi: “İzmirli yöneticiler ‘Biz bu yönetmeliği Ankara’ya gönderelim. Onların kucaklarında patlasın. Ankara’da bu işi yapmadılar deriz’ diye düşünüyorlar. İzmir’in geleceğiyle ilgili bu konuda belediye çık hızlı bir şekilde bu yönetmeliği düzenleyip Ankara’ya gönderin bizler de takip edelim. Bu konu siyasi değil, İzmir’i ilgilendiren bir konu olduğu için siyasi bakmamak lazım.

BAŞKANLIK SİSTEMİYLE ÇÖZÜLÜR
Başkanlık sisteminin getirildiği avantajlar da var, Danıştay kararı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçmesi zor olan maddeleri Başkanlık sistemiyle hayat bulabilir. Milletvekili olarak ilgili komisyonlara da götürüp takip ederiz. Büyükşehir’in bu düzenlemeyi 15 Temmuz’da açılacak Meclis’te yapması için çok hızlı davranması ve kanuna uydurması şart. Biz de Ankara’da bunun biran önce onaylanmasını sağlayalım.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.