Yerelin Sesi

Piyanonun Harika Çocukları 23 Nisan’da Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Çaldılar

Piyanonun Harika Çocukları 23 Nisan’da Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Çaldılar
23 views
22 Nisan 2021 - 11:13

Piyanonun Harika Çocukları 23 Nisan’da Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Çaldılar

Piyanonun harika çocukları, İlyun Bürkev ve Ayşe Cemre Ağırgöl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocukların eşit eğitim hakkına sahip olması için çaldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı iki Mozart sonatını çalarak kutlayan İlyun Bürkev ve Ayşe Cemre Ağırgöl, özel yetenekli çocukların erken yaşta alacağı eğitimlerle ülkelerini müzikte, sanatta ve her alanda en başarılı şekilde temsil edeceklerini belirttiler.

Piyanonun harika çocukları 12 yaşındaki İlyun Bürkev ve 15 yaşındaki Ayşe Cemre Ağırgöl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocukların eşit eğitim haklarına sahip olabilmesi için çaldı.
İspanya’nın Granada Şehrinde gerçekleşen 9. Maria Herrero International Piano Competition’da birincilik ödülüne layık görülen İlyun Bürkev Mozart’tan Türk Marşı’nı çalarken, Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde piyano eğitimine devam eden Ayşe Cemre Ağırgöl Mozart’tan KV311 numaralı piyano sonatını dinleyicilere sundu.

Harika çocuklar, İlyun Bürkev ve Ayşe Cemre Ağırgöl’ün performanslarını; https://we.tl/t-mszqDVRGE6 adresinden indirebilirsiniz.

İlyun Bürkev hakkında


Dört yaşında piyano eğitimine başlayan İlyun Bürkev, altı yaşında piyano eğitimi konusunda referans kurum olarak gösterilen The Associated Board of the Royal Schools of Music’ten takdir belgesiyle sertifika aldı. Bürkev, 8 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı piyano eğitimi almaya başladı. Şu an 12 yaşında olan Bürkev, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden Prof. Dr. Burcu Aktaş Urgun tarafından verilen piyano eğitimine devam etmektedir. Devlet Sanatçımız Sayın Gülsin Onay ile düzenli olarak derslerini sürdürmektedir. Ayrıca Bürkev, Mozarteum University Salzburg’da Prof. Gereon Kleiner’la özel olarak çalışmalarına devam etmektedir.
Özel Ders Ve Master Class :
Avusturya’da Feldkrich Vorarlberg Conservatory’de Yunus Kaya’dan ,
Dubai’de Piyanist Anna Gamal’dan ,
Kanada’da Vancouver Universty of British Colombia’daEdmundo Gonzalez’den,
Avusturya Salzburg’ta Mozarteum Universty’de Prof. Gereon Kleiner’den, Prof.Andreas Weber’den,
İstanbul’da Piyanist ve Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı’dan,
İtalya Laveno’daMr. Vincenzo Balzani’den
Los Angeles’de French Conservatory of Music’de,
İstanbulda Piyanist GülsinOnay’dan ,
İstanbul’da Piyanist Emre Şen’den özel derslerimi aldım.
Ağustos 2019 Mozarteum Universty’de young Excellence Intensive kursunu başarı belgesi ile tamamladı.
2020 Yılında Sayın Gülsin Onay ile Master Class serisi
2020 Ağustos Gümüşlük Fest Festivaline katıldı. Sayın Gülsin Onay, Sayın Gökhan Aybulus ve Sayın Jean Marc Luisada ile master class aldı.
2020 Ekim Mozarteum University Prof. Gereon Kleiner’den master class.
Bürkev ayrıca,
• 2017 yılında Hisar Okulu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü,
• 2018 yılında Hırvatistan’ın Varazdin şehrinde düzenlenen Jurica Murai International Piano Competition B kategorisinde en yüksek puanla birincilik ödülü,
• Temmuz 2018 tarihinde Paris’te düzenlenen International Piano Competition’da üçüncülük ödülü,
• Nisan 2019 tarihinde Adana’da düzenlenen Rhapsody International Piano Competition’da üçüncülük ödülü,
• Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da Pera International Piano Competition‘ da birincilik ödülü,
• Temmuz 2019 tarininde İspanya’nın Granada şehrinde 9.Maria Herrero Internatıonal Piano Competition’da birincilik ve aynı yarışmada Special Prize For Musicality ödüllerini kazandı.
• 25 Ekim 2019 tarihinde açılışını İdil Biret ile Fazıl Say’ın gerçekleştirdiği Adana Çukurova Devlet Senfoni konserlerinde yer alarak, ilk konserini verdi.
10 Ocak 2020 Shangari-La Bosphours otelde düzenlenen Türkiye’nin seçkin kurumları ve markalarının katıldığı Değerler Zirvesi ödül töreninde ‘’ sanata ilham veren genç yetenek ödülüne’’ layık görüldü. Bu özel günde ödül almamın yanı sıra Beethoven ve Chopin eserlerini çaldı
23 Nisan 2020 Ankara Devlet Opera Salonunda Sayın Gülsin Onay ile ortak online 23 Nisan konseri,
2020 Ağustos Gümüşlük Festivalinde Taş Ev konserinde çaldı.
2020 Ekim Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de Devlet Sanatçısı Sayın Gülsin Onay ile Chopin serisi çekimi

Ayşe Cemre Ağırgöl hakkında


11 Ekim 2006 tarihinde İstanbul’da doğan Ayşe Cemre Ağırgöl, piyano eğitimine 4 yaşından itibaren aldığı özel dersler ile başlamıştır.
Ayşe Cemre Ağırgöl, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Ayça Aytuğ ile yarı zamanlı olarak başladığı piyano eğitimine 2017 yılından itibaren tam zamanlı olarak 2020 yılında 8’inci sınıfı bitirene kadar devam etmiştir.
Ayşe Cemre Ağırgöl, 2019 yılı Haziran ayında teknik, artistik performans ve parçaların zorluk seviyesinin değerlendirildiği çok zorlu bir piyano sınavını komisyondaki 8 önemli profesörün onayıyla geçtikten sonra, Almanca ve solfej sınavlarında da başarı sağlayarak Mozarteum Üniversitesi’nin üstün yetenekli çocukların kabul edildiği Pre-College piyano bölümünü kazanarak Prof. Gereon Kleiner’in öğrencisi olmuştur.
Ayşe Cemre Ağırgöl, 2017 yılından itibaren Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nden Prof. Klaus Kaufmann’ın düzenlediği “Wasserburger Klaviersommer” masterclass programlarına düzenli olarak katılmıştır. Bu programlarda Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nden Prof. Klaus Kaufmann ve Münih Üniversitesi Konservatuarı’ndan Prof. Thomas Böckheler ile Paris Devlet Konservatuarı’ndan Emmanuel Mercier’in ustalık sınıflarına katılmış ve konserlerde sahneye çıkmıştır.
Ayşe Cemre Ağırgöl 2016, 2017 ve 2018 yıllarında birçok sanat merkezinde düzenlenen konserlere katılmıştır. Eylül 2016’da Bulgaristan’ın Albena şehrinde düzenlenen “Heirs of Orpheus’’ 4. Uluslararası Müzik Yarışmasında ikinci, Aralık 2016’da Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yapılan Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışmasında üçüncü, Haziran 2017’de İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen “PianoTalents Friends” adlı yarışmada üçüncü, Haziran 2018’de ise Pera Uluslararası piyano yarışmasında üçüncü olmuştur. Nisan 2021’de Avusturya’da katıldığı ilk yarışma olan Prima la Musica yarışmasında dört el piyano kategorisinde canlı performans ile en yüksek derece olan eyalet birinciliğini elde etmiş olup Avusturya genelinde en iyilerin katılacağı yarışmaya davet edilmiştir.
Ayşe Cemre Ağırgöl bugüne kadar; Prof. Emmanuel Mercier (Paris Devlet Konservatuarı ve Paris Bölge Konservatuarı Öğretim Görevlisi), Prof. Klaus Kaufmann (Salzburg Mozarteum Üniversitesi), Prof. Thomas Böckheler (Munchen Hochschule für Musik), Prof. Konrad Engel (Hochschule für Müsik “Hanns Eisler” Berlin), Prof. Gabriele Kupfernagel (Hochschule für Müsik “Hanns Eisler” Berlin), Gülsin Onay, Emre Şen, Prof. Cana Gürmen ve Burçin Büke gibi alanında tanınmış hocalarla masterclass yapmıştır.
Ayşe Cemre 2020 Eylül döneminden itibaren hem Mozarteum Üniversitesi’nin Pre-College piyano bölümü öğrencisi hem de Salzburg Mozart Musikgymnasium 9’uncu sınıf öğrencisi olarak müzik eğitimini Salzburg/Avusturya’da sürdürmektedir.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.