Yerelin Sesi

Peyzaj Mimarlarından “Su” Çağrısı

Peyzaj Mimarlarından “Su” Çağrısı
09 Mayıs 2020 - 16:02

Peyzaj Mimarlarından “Su” Çağrısı

 

“Suyumuz Azaldı, Önlem Alınsın”

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, İzmir’deki su kaynaklarının yaklaşık yüzde 30 azaldığını, 20 yıl sonra kişi başına düşen su miktarının ise yarı yarıya düşeceğini açıkladı. Oda yönetimi su sorununa karşı biran önce harekete geçilmesi gerektiğini söyleyerek, “Yerel yönetimler, kamusal yeşil alanlarda kullandığı bitki türü seçimi ve sulama yöntemlerine, su yönetimi açısından daha fazla önem vermelidir” dedi.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, hızlı nüfus artışı, kontrolsüz kentsel büyüme ve iklim değişikliğinin etkilerine Covid-19 salgınının da eklenmesiyle kentlerde su krizinin baş gösterebileceğine dikkat çekti.

SUYUMUZ 3’TE 1 AZALDI
Barajların doluluk oranlarına bakıldığında önceki yıllara göre ciddi oranda azalmalar gözlendiğini aktaran Oda yönetimi, “İzmir’in en önemli su kaynaklarından Tahtalı Barajı’nın doluluk oranı 2019 yılına kıyasla yüzde 28 azaldı. Covid-19 salgını nedeniyle kişisel hijyen dolayısıyla su tüketimi de cidde oranda arttı” denildi.

5 ALANA DİKKAT
Salgın sürecinde temizlik ürünlerinin tüketiminin yaklaşık 3 katına çıktığının dile getirildiği açıklamada, “Bireyselden evrensele su tasarrufu için gerçekleştirilecek her türlü eylem bu aşamada büyük önem taşımakta. Sulak alanların kurutulması, yer altı suyu ve havzalardaki su kirliliğinin artması, yer altı sularının kirletilmesi, tarımda kontrolsüz sulama ile aşırı su tüketilmesi gibi etmenler su kaynaklarını ciddi şekilde tehlikeye düşürmektedir” ifadelerine yer verildi.

BELEDİYELERE ‘BİTKİ’ UYARISI
Yerel yönetimlere de çağrıda bulunan Oda yönetimi açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Yerel yönetimlerin kamusal yeşil alanlarda kullandığı bitki türü seçimi ve sulama yöntemleri, su yönetiminde dikkat edilmesi gerek önemli unsurlardandır. Ülkemiz nüfusunun 2040 yılında 100 milyona yaklaşacağı tahmin ediliyor. Nüfus artışı ve su kaynaklarının kontrolsüz kullanımı sonucu 1519 metreküp olan kişi başına düşen su miktarının 2040 yılında 700 metreküpe kadar gerileceği öngörülmükte. Bu da ülkemizi su krizi ile karşı karşıya getirecektir.

“STRATEJİ OLUŞTURULMALI”
Su kaynaklarının kontrollü kullanımı için toplumun tüm kesimlerinin birlikte hareket etmeli. Bireyler ve işletmeler kendi ölçeğinde su tüketimi ve su kirliliği ile ilgili adımlar atmalı, su yönetiminden sorumlu karar vericiler uygun stratejiler geliştirerek suyun ve bağlı olduğu ekosistemlerin sürdürülebilirliğini sağlamalıdır. Farkındalığın yaratılmasında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi olarak katkı koyacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.