Yerelin Sesi

Pazarda fiyatlar düştü ama…

Pazarda fiyatlar düştü ama…
04 Mayıs 2019 - 12:12

Pazarda fiyatlar geçtiğimiz haftalara göre pazı ürünlerde düşüş gösterdi. Ancak üreticilerin ve halkın Türkiye’deki genel pahalılıktan dolayı şikayetleri devam ediyor.

Bornova Evka 4 pazarında satıcılar geçtiğimiz haftalara göre yeşillikte ve soğanda fiyatların düştüğünü belirtti. Soğan ve patates fiyatlarının da düşüşe geçtiğini söyleyen satıcılar bu durumun satışları hareketlendirdiğini vurguladı. Her şeyin ateş pahası olduğundan yakınan bir satıcı “Benzin, gübre her şeye zam geldi. Poşet vermeye çekinir hale geldik. İnsanlar almıyor, 1 kuruşun hesabını yapıyorlar. 4 kilo alan uzun zamandır 1 kilo hatta daha az alıyor.” diye konuştu. Sattığı ürünleri tarlasında ürettiği için daha ucuza sattığını dile getiren satıcı, “Gerekirse sürümden kazanayım ama millet yesin. Ekonomide denge sağlansın. Destek verilmiyor bize Avrupa gübreye alışmış toprağımız. Millette para yok ses çıkmıyor. Bastırmışlar bizi, korkutmuşlar.

Marul ve baklada fiyatlar düşüşte

Geçen haftaya göre pazarda özellikle marul, diğer yeşillikler ve baklada fiyatların düşüşe geçtiği görülüyor. Ancak halk yine de fiyatlardan şikayetçi. “Yetkili birileri gelse de konuşsak” diyen bir vatandaş, “Bitik haldeyiz, 2000 lira aylıkla 15 gün zor geçiniyoruz” diye konuştu. Pazarcılar ise fiyatlar düştü ama ona rağmen satışların hala durgun gittiğini belirttiler.

Kapalı pazaryerinde yer verilmedi

Pazaryerinin çok uzağında gördüğümüz bir kaç tezgaha gidip siz neden buradasınız diye sorduk. Pazarcılar; “Biz küçük esnafız ve ürünlerimizi kendimiz ürettiğimiz için diğerlerine göre daha ucuza satabiliyoruz. Bu sebeple bizi pazaryeri içerisinde istemediler. Tezgah kiralayacak paramız olmadığı için belediye bize burada tezgah açabilirsiniz dedi. Biz de bu sebepten bu şekilde pazardan uzak bir yerde tezgah açmak zorunda kaldık. Pazara gelenlerin çoğu bizim tezgahlarımızı görmeden pazardan ayrılıyor.” diye belirttiler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi