Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Paketin 6’sı Vatandaşa, 15’i Patronlara

Paketin 6’sı Vatandaşa, 15’i Patronlara
689 views
18 Mart 2020 - 17:42

Paketin 6’sı vatandaşa, 15’i patronlara

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 21 maddelik ekonomik önlem paketinde sadece 6 madde vatandaşı doğrudan ilgilendirirken geri kalan 15 maddenin ise patronları kurtarmaya yönelik olduğu görüldü. Patronlar için vergi indirmlerinden SGK primlerinin 6 ay ertelenmesine, kredi ve kredi faizi ödemelerinin ertelenmesinden ihracatçıya stok finansmanı desteğine kadar geniş bir yelpazede kolaylık sağlanacak

Kurumsal firmaların, KOBİ’lerin geçici iş ve ciro kaybı yaşayanların kredi borçlarıyla ilgili taksit, yapılandırma ve ödeme taleplerine süratle olumlu cevap verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan toplam 100 milyar liralık bir kaynağı devreye aldıklarını kaydetti.

Konuşmasının ardından alınan önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

ekonomik pakette patronları ilgilendiren maddeleri şöyle sıraladı:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik,  Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertelenecek.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteleecek.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

8- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak,kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
9- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılıp asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek.
10- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülecek.
11- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay ertelenecek.
12- Asgari ücret desteğine devam edilecek.
13- Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecek.
14- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.
15- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlenen önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.

Vatandaşları doğrudan ilgilendiren maddeler ise şunlar oldu:

1- Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
2- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreç kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltmış olacak.
3- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecek.
4- Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılması sağlanacak.
5- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.
6- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alınacak

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.