Yerelin Sesi

PADER’DEN HAYVANSEVERLERE SON ÇAĞRI

PADER’DEN HAYVANSEVERLERE SON ÇAĞRI
09 Kasım 2018 - 14:19

 

PADER’DEN HAYVANSEVERLERE SON ÇAĞRI

Ankara’da 08 Kasım tarihinde İl Denetleme Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan, Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği (PADER) Başkanı Alper Karmış, sosyal medyadan toplantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya; Vali Yardımcısı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü, Belediyelerin Veteriner Hekimleri ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. Toplantıda, sokaktaki hayvanların toplanarak barınaklara kapatılması gündeme geldi. 5199 sayılı kanunun 6. Maddesinin “Kısırlaştır, Aşılat, Aldığın Yere Bırak” esasının değiştirilmesi tartışıldı.

BARINAK MI, SÜRGÜN MÜ?

PADER Başkanı Alper Karmış toplantı sürecinde yaşananları şöyle ifade etti:  “Ankara’da kapasitesi çok yüksek olan 4 tane barınak inşaatına başlandığını öğrendik. Hayvanların toplanıp buralara kapatılacağını düşünmeye başlamıştık ki bazı belediyelerin başhekimleri ve veteriner işleri müdürleri de kıpkırmızı olana kadar aynen şu cümleleri sarf ettiler. ‘’Sokaklardan bütün köpekleri toplamalıyız. Bu köpekleri ormanlarda, dağlarda, boş arazilerde oluşturacağımız yaşam alanlarına taşımalıyız. Gönüllüleri de buralara biz götürerek onlara hizmet etmeliyiz’’  dediler. Sokaklarda yaşayan köpekleri beslemeyen, mama ve su odakları kurmayan belediyeler, hayvanları ormanlarda toplayıp oralara mama ve yemek artıkları götürerek bakacaklarını iddia ettiler.

SALDIRI ŞİKAYETLERİNİ BAHANE ETTİLER

Alper Karmış; “Dayanak noktaları da şu, aldıklarını iddia ettikleri binlerce saldırı şikayeti.  8000 civarı şikayet geldiğini iddia ediyorlar, böyle bir rakam yok. Mahallemde köpek istemiyorum şikayetlerini de bu sayıya dahil ediyorlar. Toplantıda hiç kimse, okullarda eğitim verilmesi, muhtarların yerel yönetimlerin eğitmesi, cezaların artırılması konularında fikir beyan etmedi. Ormana topladıkları köpeklerin birbirleri parçalayacağı hakkında konuşan olmadı.

Bir Belediyenin Veteriner İşleri Müdürü ” Biz hiç hayvan olmasın demiyoruz, okullar birer tane hayvan sahiplensin” dedi. Ankara’da kendi açıklamalarına göre, sokaklarda yaşayan 80.000 sokak hayvanı olduğunu söylerlerken kaç tanesini kaç okula sahiplendirecekler.

YASA TASARISI BİZLERDEN SAKLANIYOR

Belediye Veteriner Hekimleri ve Veteriner İşleri Müdürleri, mevcut yasa tasarısını alarak okumak, onayladıkları maddeleri işaretlemek ve ek notlar eklemek istediklerini belirttiler. Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, yasa tasarısın kendilerine verileceğini söyledi.

STK lara bir türlü verilmeyen yasa tasarısı taslağında, toplayalım ormanlara götürelim, çenesi ağır basan hayvanları, yasaklı ırk kapsamına alalım, kısacası sokaktaki tüm hayvanları toplayalım var.

Bir belediyenin Veteriner işleri o kadar sinirlendi ki, sokaklarda insanların saldırıya uğramasından rahatsızım, 200-250 bin tl lik tazminat davasıyla uğraşıyorum. Ben bunlarla uğraşmak zorunda değilim diyor. Peki siz neyle uğraşmak zorundasınız? İşiniz bunlara göğüs germek, insanları eğitmek, kanunu uygulamak değil mi? İşin kolayına kaçıp hayvanları toplayıp, bu davalarla ve gönüllülerle uğraşmak istemiyorlar. Bize de sokaklarda araba çarpan ve tecavüze uğrayan, eziyet gören hayvanlara nasıl tahammül ediyorsunuz diyorlar. Ormanlarda çektikleri çileleri bizler biliyoruz. Üzerinizden yükü atma derdindesiniz. Yaşam alanlarını nasıl kuracaksınız? Sürüleri birbirinden nasıl ayıracaksınız?

BİRLİK OLMALIYIZ

Karmış; “Türkiye genelinde 11 Kasım Pazar günü yapılacak eyleme, istisnasız herkesin katılımını bekliyoruz. Aramızdaki tartışmaları bırakıp kamuoyunun baskısını artırmak zorundayız. Sadece bizler değil, evinde hayvanları olanları da uyandırmak zorundayız. Valiliklerden yasal izinler alındı. Kalabalık bir kitle halinde basının ve tüm insanların dikkatini çekmeliyiz.  Ormanlara gidemeyiz, gitsek te müdahale edemeyiz. Artık dönüşü yok.” diyerek tüm hayvanseverleri yapılacak olan eyleme davet etti.

Haber : Nuran Ergün

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi