Yerelin Sesi

Özgür Özel’den Korkutan ‘Soma’ Açıklaması

Özgür Özel’den Korkutan ‘Soma’ Açıklaması
25 Nisan 2020 - 14:03

Özgür Özel’den Korkutan ‘Soma’ Açıklaması

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesinde corona virüsü testi pozitif çıkan vaka sayısının hızla arttığını söyledi. Tüm madencilerin karantinaya alınmaması halinde Soma’yı çok daha büyük tehlikelerin beklediğini kaydeden Özel, “Soma kırmızı alarm veriyor. Birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak” dedi.

CHP’li Özel, yaptığı yazılı açıklamasında, Soma ilçesinde 12 bin 800 maden işçisini bulunduğunu, madenlerin kapasite üstü ve işçilerin sosyal mesafe kuralları dikkate alınmayarak çalıştırıldığını belirtti.

“CİDDİ ARTIŞ VAR
İlçedeki aile hekimlerinin yoğun olarak virüsle ilgili pozitif vakalara temaslı vatandaşlarla ilgilendiğini ve bunların tamamının madenci veya madenci yakını olduğunu beliten Özer, “Başta Yeni Anadolu ve İmbat olmak üzere birkaç gündür Soma’daki madenlerden gelen corona pozitif haberlerinde ciddi artışlar var” diye konuştu.

“İŞSİZ KALMAMAK İÇİN SAKLIYORLAR”
Soma’daki aile hekimleri, pozitif vakalar nedeniyle takip edilen hasta sayılarının her gün ikiye katlanarak arttığını da ifade eden Özer şunları söyledi: “Her bir aile hekimi, pozitif vakalarla temaslı 40 ila 60 vatandaşla ilgilendiklerini, bunların tamamının madenci ya da madenci ailelerinden oluştuğu ifade ediliyor. Pozitif vakalı maden işçileri ise gelir kaybı yaşayacakları için durumlarını gizleme eğiliminde. Soma’da özel tedbirlerin alınması gerekiyor. madenlerdeki çalışmaları durdurup, tüm madencileri evlerinde karantinaya alıp teması kesmezsek, belki birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi