Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ÖZGENER’DEN ZEYTİN DESTEĞİ

ÖZGENER’DEN ZEYTİN DESTEĞİ
269 views
24 Aralık 2018 - 10:02

Özgener’den zeytin desteği

“Bu lezzet dünyanın hiçbir yerinde yok”

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin ziyaretinde konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türk zeytininin eşsiz lezzete sahip olduğunu söyledi. Özgener, “İnanın bu lezzet dünyanın hiçbir yerinde yok” dedi.

Türkiye’de sofralık zeytinin yüzde 70’ini üreten Akhisar, bu yıl 300 bin ton rekolteye imza attı. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Meclis Başkanı Feride Sakarya ve yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyeleri İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’i (İZTO) ziyaret etti.

ATSO Başkanı Dr. Ulusoy, Türkiye’nin ilk Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni Akhisar’da kısa süre önce hayata geçirdiklerini, 9 fabrikanın kurulumu tamamlayıp üretime başladığını belirterek “Zeytindeki yüzde 70, zeytinyağında yüzde 30’luk pazar payımızı çok daha yükseğe çıkarmak için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz” dedi. Akhisar üretim ekonomisinin Türkiye’nin 30 ilinden büyük olduğunu, 2001 yılında Akhisar’ın ihracatının 4.5 milyon lira iken bugün 330 milyon liraya ulaştığını söyleyen Dr. Ulusoy,  hedeflerinin daha iyi bir tarım ekonomisi için tarladan sofraya kadar çok güçlü bir ekosistem oluşturmak olduğunu söyledi. Akhisar markalarını yurtdışına çıkarmak için katma değerli ürün üretimini benimsediklerini ifade eden Dr. Ulusoy “Yöremize özgü Domat ve Uslu tipi zeytin ile Akhisar köftesinin coğrafi işaretlerin alarak tescillendirdik. Şimdi Akhisar  Uslu ve Domat zeytinyağının coğrafi işaretlerini almak için müracaatlarımız yapıldı. Tarımda 17 bin üreticimiz var.  Sanmıyorum ki Türkiye’nin herhangi bir yerinde böyle 17 bin üreticinin güçbirliği yapmış olsun” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İZTO Başkanı Mahmut Özgener de ekonominin büyümesi için yapılan her türlü çalışmayı desteklediklerini söyledi. Zeytin üreticisinin büyük özveriyle çalıştığını söyleyen Özgener, Türk zeytininin eşsiz lezzete sahip olduğunu belirterek “İnanın bu lezzet dünyanın hiçbir yerinde yok” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.