Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Oyuklar, İsyan Çıkardı

Oyuklar, İsyan Çıkardı
321 views
05 Ağustos 2020 - 22:53

Oyuklar, İsyan Çıkardı

Urla’nın Barbaros Köyü’nde her yıl birbirinden ilginç korkulukların (oyuk) sergilendiği Geleneksel Oyuk Festivali’nin pandemi nedeniyle bu yıl yapılamayacak. Söz konusu ertelemeye ‘oyuk’ların da isyan ettiğini belirten festival düzenleyicisi Urla Belediyesi şu açıklamayı yaptı:

“İnsanların pandemiden korunmak için evlerine kapanmasını fırsat bilen oyuklar, köyü ele geçirdi. Tüm sokak ve meydanlara doluşan oyuklar, “virüsün bize bir etkisi yok ki, bizim sokağa çıkmamızı engelleyemezsiniz. Festivalin yapılmayacağını duyduk ve bundan dolayı festivalde düzenlenen ‘Oyuk Yarışması’nın yapılmasına karar verdik” dedi.

MASKELİ VE MESAFELİ ‘OYUK’

Kararın ardından ise yarışma kuralları açıklandı. Yarışmaya katılacak oyuklarda maske takma ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu olmayacak. Oyuklarda 18 yaş altı ve 65 yaş üstü sınırlaması uygulanmayacak. Oyukların yapımında sadece doğal malzemeler kullanılacak. Yarışmaya katılan tüm oyuklar köyde kalacak.

KAZANAN OYUK 30 AĞUSTOS’TA AÇIKLANACAK
Oyuk seçimi demokratik yöntemlerle yapılacak. Seçime tarımı ve üretimi destekleyen görünümdeki tüm oyuklar katılabilecek. Seçim; sandık usulü, ziyaretçilerin kullanacakları oylarla gerçekleşecek. Yarışmaya katılacak oyuklar en geç 11 Ağustos 2020 tarihine kadar teslim edilecek. Seçim sonuçları 30 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak. Yarışmada derece alan ilk üç oyuk sahibine plaket ve ödül verilecek.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.