Oturumluk Konut Talebi Arttı, Kiralık Ev Bulunamıyor - Yerelin SesiYerelin Sesi

5 Aralık 2021 - 23:25

Oturumluk Konut Talebi Arttı, Kiralık Ev Bulunamıyor

Oturumluk Konut Talebi Arttı, Kiralık Ev Bulunamıyor
Son Güncelleme :

14 Kasım 2021 - 11:13

reklam
Oturumluk Konut Talebi Arttı, Kiralık Ev Bulunamıyor

Konut satışlarının yeniden hareketlenmeye başladığını belirten FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay, insanların yatırım için değil oturum amacıyla konut almayı tercih ettiğini, bu nedenle kiralık konut arzında daralma yaşandığını söyledi.

Okay, kiralık konut sayısının artan talebe cevap veremediğini ve bu nedenle de son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 oranında zamlandığına da dikkat çekti.

Okay şöyle devam etti: “İnsanlar yatırım için değil oturum için konut almayı tercih ediyor. Kiralanacak daireler müteahhitin elinde duruyor, satılmıyor. Bu nedenle kiralık ev fiyatları da önemli oranda yükseldi. İki yıldır yavaşlayan inşaat sektörü nedeniyle yeni konut sayısı da azaldı. Bununla birlikte 2 yıla yakın süredir evden eğitim gören üniversite öğrencilerinin talebi de kiralık evlerin hem açılmasına hem de fiyatının artmasına neden oldu”

FAİZ İNDİRİMİ YETERLİ OLMADI

Yapılan 1.29’luk faiz indiriminin sektörü bir nebze hareketlendirdiğini belirten Gülçin Okay, asıl beklentinin yüzde 1 seviyesi ve altı olduğunu söyledi.

Okay, “Asıl beklenti yüzde 1 seviyeleri. Bunun olabilmesi şu anda mümkün görünmüyor. İnsanlar faiz yerine paralarını döviz ve altın olarak değerlendirdi. Şimdi de yatırım olarak değerlendirdikleri parayı bozdurarak oturum amacıyla gayrimenkule yöneliyorlar. Şu anda yeni konut projelerinin de yapılmaya başlandığını görüyoruz. Konut ihtiyacı her dönem olduğu gibi bu dönemde de önemini korumaya devam ediyor. Yeni konutlar tamamlandığında fiyatların da artacağını öngörmek gerekir” dedi.

Artan enflasyon ve inşaat girdi maliyetleri nedeniyle konut fiyatlarının sürekli olarak artış gösterdiğini dile getiren Gülçin Okay imkanı olanların ev satın almaları gerektiğini, bir süre sonra bugünkü rakamların da bulunamayacağını sözlerine ekledi.

YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay, 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan sıkıntılara rağmen yatırımlarını sürdürdüklerini hem istihdam hem de yeni ofislerle hizmet alanlarını genişlettiklerini ifade etti.

Gülçin Okay, şu bilgileri verdi: “Bayraklı ve Kent 2’de iki yeni ofis açtık. Yeni personellerimizle istihdamımızı da artırdık. Genç bir ekiple çalışıyoruz. Çağımızın gereği olan teknolojiye de yatırım yapıyoruz. Teknolojik altyapımızı güncelleyerek hem kurum içi bilgi akışını hem de iletişimimizi artırdık. Gençliğin gücüyle teknolojinin birleşimi sayesinde iyi bir sinerji yakaladık. 2022 yılının sektör adına sakin geçeceğini, asıl atılımın ise 2023 yılında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımızı ve hazırlıklarımızı da bu doğrultuda devam ettiriyoruz”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.