Yerelin Sesi

“Önümüzü Daha Rahat Görüyoruz”

“Önümüzü Daha Rahat Görüyoruz”
02 Temmuz 2020 - 15:06

“Önümüzü Daha Rahat Görüyoruz”

 

Üç aylık bir aradan sonra belediye meclis üyeleriyle buluşan Başkan Ergin bir yılını değerlendirdi, “Belediyenin yüz binlerce liralık icralık dosyasını kapatıp bir ödeme planına bağladık. Aralarında 7-8 yıldır bekleyen 88 emeklimizin kıdem tazminatlarını ödedik. Ödeme planları ve gelir gider dengesindeki iyileştirmelerle önümüzü daha iyi görüyoruz” dedi.

Pandemi süreci nedeniyle Nisan ayından bu yana yapılamayan Ayvalık Belediyesi meclisi üç aylık aradan sonra Mesut Ergin başkanlığında toplandı. Pandemi nedeniyle mağdur olan Ayvalık Belediyesi’ne ait işletmelerden geriye dönük Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan ecrimisil ile kira bedellerinin tahsil edilmemesini içeren madde oybirliği ile kabul edildi.

MALİ DİSİPLİN SAĞLANDI

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, bir yılını değerlendirdiği konuşmasında, “Seçim öncesi sözünü verdiğimiz birçok projeye başladık. Bir kısmının icraatına devam ediyoruz. Devam etmesi gereken rutin işlerimizi düzenledik ve hızlandırdık. 17 festival, sayısız organizasyon yaptık. Ama en önemlisi, en zor olanı mali disiplin konusunda büyük ilerleme sağladık” dedi.

GELİR ARTTI GİDER AZALDI

Belediyenin esnaf üzerinden piyasaya olan borçlarını kapatmak için önemli ölçüde ödemeler yapıldığına değinen Ergin şunları söyledi: “Belediyenin yüz binlerce liralık icralık dosyasını kapatıp bir ödeme planına bağladık. Aralarında yedi-sekiz yıldır bekleyen 88 emeklimizin kıdem tazminatlarını ödedik. Gelirlerimizi arttırdık ama asıl önemlisi giderlerimizi azalttık. Maaş kaygısı yaşamayan çalışanlarımızın da verimi gözle görülür şekilde arttı.”

TARİHİ BİNAYA TAŞINILACAK

Ayvalık’ın tarihi ve mimari dokusunu korumak amacıyla sokak iyileştirme çalışmalarını titiz bir şekilde yürüttüklerini ifade eden Başkan Ergin şöyle devam etti: “Eski garajımızı kullanıma açıyoruz. Yaşlı bakımevi gibi hayata geçirilmek üzere projelendirdiğimiz çalışmalar mevcut. Tarihi binada yer alan eski vergi dairesi binasının belediyemize tahsisini sağladık. Belediyemizin Ayvalık’a yakışır yaşanmışlığı olan bir binaya taşınacak olması bizim yine özel bir projemizdi.”

ÜRETİCİ KOOPERATİFİ KURULUYOR

Belediye olarak Ayvalıklı üreticileri bir araya getirmek için üretici kooperatifinin kuruluş çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Başkan Ergin, çiftçinin alın terinin tarlada kalmayacağını söyledi. Ayvalık turizmini kısa plaj turizminden çıkarıp uzun zaman dilimine yayarak; mimari yapısı ve kültür turizmi ile ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirten Ergin uzun bir zamandan sonra EMİTT’e katılarak en iyi destinasyon tanıtımı ödülü aldıklarını söyledi.

‘GURME MERKEZİ’ AYVALIK OLACAK

Ayvalık’ın sağlıklı beslenme konusunda önünü açacak olan Gurme Destinasyon Derneği’ni kurduklarını söyleyen Başkan Ergin, “Derneğimizin merkezi hep Ayvalık’ta olacak. Dernek Kuzey Ege’de tatlar ve lezzetler üzerine çalışmalarda bulunacak ve rotanın merkezine oturacak. Bunu da lezzetlerimizin, kültürümüzün tanıtılacağı turizm açısından önemli bir adım. Uzun vadede Ayvalık’a büyük katkısı olacak proje olarak görüyorum. Bu bağlamda “Ayvalık Modeli” üst tanımıyla yeni turizm stratejimizi oluşturduk” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.