Yerelin Sesi

Oluklu Kertenkelelerin Kavgası

Oluklu Kertenkelelerin Kavgası
14 Haziran 2020 - 5:07

Haberin Videosu:

YouTube video

Oluklu Kertenkelelerin Kavgası

 

Haber: Bahri KARATAŞ

Urla’ da her gün yüzlerce kişinin geçtiği garaj arkasındaki talih yolda kahverengi oluklu iki kertenkele yaklaşık 5 dakika boyunca kavga etti. Kertenkeleler daha sonra üzüm bağlarının arasına girip, gözden kayboldu.

Urla Şehirler arası Terminalin arka kısmında bulunan ve tarım arazilerin de bulunduğu yolda, yaklaşık 1,5 metre boyundaki iki oluklu kertenkelele birbirleriyle kavga etti. Dişi oluklu kertenkele kurtulunca, üzüm bağlarına doğru sürünerek gözden kayboldu. Ardından da erkek olan oluklu kertenkele peşinden gitti.

YILANDAN FARKI, GÖZ KAPAKLARI
Balkanlarda ve Asya’da yaşayan bir tür sürüngen olan ve halk arasında ‘Kör yılan’ olarak bilinen oluklu kertenkeleleri yılandan ayıran en önemli farkları göz kapaklarının olmasıdır. Derisinin yan kısımlarında bulunan ve derin yarıklar gibi görünen olukları da bu canlıların yılanlardan ayrılmasını sağlıyor. Doğadaki en uysal canlılardan biri olarak kabul edilen oluklu kentenkelelerin boyu yaklaşık 150 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Salyangoz, böcek, termit, karınca ve çekirgeyle beslenen kertenkeleler, ele alındığında dahi ısırmıyor, sokmuyor ya da zehirlemiyor. Dolayısıyla insan yaşamı için bir tehdit unsuru değil.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.