Yerelin Sesi

Ölüdeniz, Asıl Şimdi Ölecek 

Ölüdeniz, Asıl Şimdi Ölecek 
03 Mayıs 2020 - 9:40

Ölüdeniz, Asıl Şimdi Ölecek

 

YouTube video

Salda’dan Sonra Sıra Ölüdeniz’de Mi?

Geçtiğimiz haftalarda Burdur’daki Salda Gölünü’nün 500 milyon yıl önce oluşmuş olan kumlarının kamyonlarla bilinmeyen bir yere taşınmasının yankıları sürerken Fethiye Ölüdeniz ve Kayaköy’de yaklaşık 60 bin metrekarelik alanda 6 adet jeotermal Enerji Santrale (JES) kurulmasına izin verildi. İzin verilen alanlar içinde plajlar ve lagün de bulunduğunu belirten Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği (FetDer), kararın iptal edilmesi için www.change.org üzerinden imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Her yıl 1.5 milyon turistin geldiği, özel çevre koruma bölgesi ve arkeolojik sit korumaları olan Ölüdeniz ve Kayaköy’e jeotermal enerji kuyusu açılmasına karşı tepkiler devam ediyor. Bölgede yaşayan yurttaşlar başlattıkları imza kampanyası ile JES için verilen izinlerin iptal edilmesini istedi. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği (FetDer) ve Fethiye Kent Konseyi’nin yanı sıra çevreciler ve bölgede yaşayanların da tepkisini çeken girişim karşısında imza kampanyası başlatıldı. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklamada, Muğla’nın Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi’nde 6 farklı kuyu açılarak jeotermal kaynak aranması projesine 2019 yılı kasım ayında Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından arama ruhsatı verildiği belirtildi.

60 BİN METREKARELİK İZİN
Toplam 2 bin 182 hektarlık alanda 6 jeotermal kuyusu yer alacağının kaydedildiği açıklamada, “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) projesine göre her biri maksimum 1480 metre derinliğinde 10 bin metrekarelik alanda 6 adet sondaj çalışması yapılması planlanıyor. Her bir sondaj alanı 10 bin metrekare ve toplam 60 bin metrekarelik bir alanda jeotermal kaynak arama çalışması yürütülecek” denildi.

PLAJLAR VE LAGÜN DE DAHİL
JES kuyularının yerleşim alanlarına mesafesinin 480 ila 800 metre arasında değiştiğnin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “6 adet sondaj kuyularından, 2 tanesi Ölüdeniz Plajı Lagünü’nde, 1 tanesi Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı mevkiinde, 1 tanesi Delikliburun-Gemiler Plajı’nda, 2 tanesi ise Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Tepesi mevkiinde yer almaktadır.

SİNAYÜR VE KURŞUN DOĞAYA KARIŞACAK
Jeotermal sondaj sırasında çıkan su ve gazların çevresel sorunların yanı sıra gürültü, patlama ve fışkırmalara de neden olunmakta. Zehirli gazların atmosfere salınımı, zehirli kimyasallarla dolu akışkanların toprağa, dere ve kanallara, yer altı sularına ve denizlere boşaltılması ile telafisi imkansız hasarlar yaratacaktır. Jeotermal akışkanlarından çevreye yayılan kimyasalların başında bor, siyanür, kükürt, nikel, kurşun, kobalt, kadmiyum, krom ve mangan bulunmaktadır.”

İMZA VER, ÖLÜDENİZ’İ KURTAR
Açıklamanın ardından vatandaşlara, çevrecilere ve bölge halkına da seslenen Dernek yönetimi, “İnternette www.change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattık. Bu cennetin yok edilmeden, gelecek nesillere olduğu gibi aktarılmasını istiyoruz. Bu yüzden her noktası birbirinden değerli, senede 1,5 milyon turistin geldiği, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan bu cennetin göz göre göre yok edilmesini seyretmeyeceğiz. ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) aşamasında görüş bildirecek bütün kurum ve kuruluşları ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nı bu yanlışa dur demeye, bizimle aynı fikirde olan herkesi de bizlere destek olmaya; imza verip Ölüdeniz’i kurtarmaya çağırıyoruz” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi