Yerelin Sesi

Okulların Açılması 30 Nisan’a Ertelendi

Okulların Açılması 30 Nisan’a Ertelendi
371 views
25 Mart 2020 - 17:41

Okulların açılması 30 Nisan’a ertelendi

 

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz hafta tatil edilen ve Mart ayı sonuna kadar eğitimlerin uzaktan yapılacağı açıklanan okulların açılma tarihi 30 Nisan’a ertelendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bilim kurulunun önerisi ile evden eğitim dönemini 30 Nisan tarihine kadar uzatıldı. Önümüzdeki süreçte yüz yüze telafi eğitimlerimiz de olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılıp açılmayacağı konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bir araya geldi. Bilim Kurulu’nun da önerilerini ilettiği toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan her iki bakan da okulların kapalı kalma süresinin uzatıldığını açıkladı. Konuyla ilgili bilgi veren Bakan Ziya Selçuk, “Yaklaşık 1 saat kadar önce canlı bağlantıyla sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Bilim kurulumuzla meselenin etraflıca tartışmasını yaptık. Önümüzdeki evden eğitim sürecini 30 Nisan’a kadar uzatma ihtiyacı doğdu” dedi.

YÜZ YÜZE TELAFİ EĞİTİMİ GELİYOR
Uzaktan eğitim dışında ve en kısa sürede yüz yüze eğitim ile telafi çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Ziya Selçuk, “Telafinin ne zaman nasıl olacağı ile bilim kurulumuzun önerileri ile çalışıyoruz. Elbette kayıplar, eksikler olacaktır fakat ben bütün vatandaşlarımızın müsterih olmasını isterim. Yapılacak telefi eğimlerinde ücretli öğretmenlerimizin de yardımını alacağız” ifadelerini kullandı.

SOLUNUM CİHAZI İÇİN AR-GE BAŞLATILDI
Solunum cihazı üretiminin Meslek Liseleri bünyesinde yapılması için Ar-Ge çalışmalarının da başladığını aktaran Ziya Selçuk, üniversitelerde eğitime verilen aranın uzatılıp uzatılmayacağı konusunun da Yüksek Öğretim Kurumu tarafından karara bağlanacağını vurguladı.

İNTERNETTEN ANLIK TAKİP EDİLECEK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, hastalığın pik seviyeye ulaşıp ulaşmadığının bu süreçte henüz belli olmadığını sözlerine ekledi. Başkalarının hayatının da kendi hayatımız kadar değerli olduğunu unutmamamız gerektiğini açıklayan Koca, “Eğer daha ilk günden buna dikkat edilseydi şimdi olduğundan çok daha az hastamızı kaybetmiş olacaktık. Bu tür salgınlarda tarih boyunca kritik eşikler olmuştur. O eşikten geçtikten sonra geri dönüş zordur” dedi. Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasından da anlık olarak tedavi gören, entübe olan, yaşamını yitiren, test yapılan ve taburcu edilen hasta sayılarının canlı olarak yayınlanacağını belirtti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.