Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Öğretmene derste öğrencisi saldırdı!

Öğretmene derste öğrencisi saldırdı!
121 views
07 Nisan 2021 - 21:01

Öğretmene derste öğrencisi saldırdı!

Şiddeti okullardan ancak hep beraber kovabiliriz!

Meslektaşları ve sendika bugün bu olayı yaptıkları basın açıklaması ile kınadı.

Bahri Karataş ( KHA)

İzmir’ in Ilçesinde bir lisede bayan öğretmen, sınıfta arkadaşları ile tartışan erkek öğrenciyi yerine oturması için uyardı. Buna kızan lise öğrencisi B.S., öğretmen Y.A.K., hakaret, sözlü tehdit ve üzerine bilgisayar monitörü ile kasayı fırlattı. Bayan öğretmen bağırıp yardım istedi. Bağrışları duyan iki öğretmen sınıfa girip öğrenciyi sakinleştirmeye çalıştı.

Bayan öğretmen bunu fırsat bulup, kendini öğretmenler odasına kilitledi. Öğretmen şikayetçi oldu, öğrenci karakola götürüldü.Okul idaresi de öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Olay, 29 Mart’ta Urla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meydana geldi. Bilişim Teknolojileri öğretmeni Y.A.K sınıfta dersteken arkadaşları tartışan B.S’yi önüne dönmesi konusunda ve tartışmaması konusunda uyardı. B. S., buna birden sinirlenerek önce öğretmene bağırdı ardından küfür ve tehdit etti. Siniri yatışmayan B.S.,önünde ne tür eşya bulduysa öğretmene fırlattı. Bununla da yetinmeyip , bayan öğretmen Y A.K’ nın üstüne bilgisayar monitörü ve kasayı fırlattı. B.S., kendisini yatıştırmak isteyen arkadaşları ile de tartıştı. Olay büyünce öğretmen korkup bağırdı. Bağrışları duyan yan sınıftaki iki öğretmen H.A ve A.A.. içeri girdi. Bunu fırsat bulan bayan öğretmen  öğretmenler odasına giderek kendini kilitledi. Okul idarecileri öğrenci B.S’ yi sakinleştirmeye çalıştı. Hastaneye götürülen öğrenciye sakinleştirici iğne vuruldu, ardından, öğretmen Y.A.K., şikayetçi olunca emniyete götürüldü. Okul idareside öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Eğitim- İş bugün Urla Cumhuriyet Meydanında üyeleri olan öğretmen Y.A.K.’ ya destek olmak için basın açıklaması yaptı ve olayı kınadı.

YouTube video

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı basın açıklamasına, siyasi parti temsilcileri, STK’lar öğretmenler ve CHP eski Milletvekili Musa Çam katıldı.

“Yeşim öğretmen yalnız değildir”, ” Öğretmene kalkan eller kırılsın “,  “Şiddete son” sloganları attı.

Basın açıklamasını Eğitim – İş Urla Temsilcisi Sevim Kaya yaptı. Kaya, “Ülkemizin en yakıcı gündem başlıklarından birisi olan şiddet sorunu,ne yazık ki her geçen gün okullar da sirayet etmekte,okul barışını ve eğitim güvenliğini sarsmaktadır.Bunun son örneği ne yazık ki güzel Urlamızda yaşanmıştır diye konuşan sendika temsilcisi ” Üyemiz olan öğretmen Y.A.K., sınıfta ders verdiği sırada bir öğrencisinin fiziki ve sözlü saldırısına uğramıştır. Bu vahim olay, hem kadına şiddet hem de eğitimciye şiddet konusunda alınacak daha çok yolumuz olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kadına yönelik şiddeti cezalandıran 6284 sayılı yasanın kararlı bir şekilde uygulanmaması, biz eğitim emekçilerine şiddet uygulayanların yeterince cezalandırılmaması, yaşadığımız bu olayın asli nedenleridir. Geleceğe çağdaş, modern, aklı selim, bilgili bireyler yetiştirmek için girdiği sınıfta şiddete uğrayan öğretmenimiz için olayın hemen sonrasında darp raporu alınmış ve Emniyet’e suç duyurusunda bulunulmuştur. Sendika olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve öğretmenimizi asla yalnız bırakmayacağızı vurguluyoruz. Sendikamızın araştırmalarına göre her 5 eğitim emekçisinden 1′ i, en az bir kez sözlü ya da fiziki saldırıya uğramıştır. Biz, kadınıyla erkeğiyle, eğitim çalışanları olarak şiddeti reddediyoruz ve bu içler acısı tablonun son bulmasını istiyoruz. Tepkimize ortak olarak bu karanlık noktadan bizi çıkaracak tek şeyin şiddete karşı bir arada durmak olduğunu bir kez daha gösteren, dayanışma sergileyen tüm eğitim sendikalarına, tüm demokratik kitle örgütlerine çok teşekkür ediyoruz ” dedi.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.