Yerelin Sesi

Öğrenciler Nasıl Dijital İçerik İstiyor

Öğrenciler Nasıl Dijital İçerik İstiyor
19 Haziran 2019 - 13:47

Türkiye’de ilk kez, ortaokul ve lise öğrencileriyle nasıl dijital içerik istediklerine yönelik “Dijital Materyallerin Öğrenmeye Etkisi – EBA Öğrenci Çalıştayı” düzenlendi.

Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde eğitiminin ana ve baş öğesi olarak insan gösterildi. Eğitimin insani bir sistem oluşu kapsamında düzenlenen EBA Öğrenci Çalıştayı Türkiye’de ilk kez Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 9:30’da başlayan çalıştayda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Yazar: “Eğitimde birçok değişim ve gelişme kaydediyoruz. Bunu yaparken insan yani öğrenci odağını ön plana koyarak onların dijital materyaller olarak neler istediklerini öğrenmek için bu çalıştayı hayata geçirdik.” diyerek 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’ndeki gerekliliğe vurgu yaptı.

Çalıştay açılışının ardından ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan sınıflarda öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte dijital materyaller olarak neleri kullandıkları ve neleri kullanmak istedikleri üzerine çalışmaya geçti. Gönüllü öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen çalıştay, Eğitim Bilişim Ağı’ndaki dijital içeriklerin öğrenci gözüyle değerlendirilmesi ve en çok kullandıkları içerik türlerinin tespit edildiği raporun oluşturulması aşamasıyla devam etti.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen “EBA İzmir Eğitim İçeriği Üretme Projesi” 2023 Eğitim Vizyonu’ndaki Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli dönüşüm başlığıyla çocukların, 21.yüzyıl becerilerini öğrenerek, teknolojiyi sadece tüketen değil, onun gelişimine ve üretimine katkı sağlamalarını amaçlıyor.

Çalıştay sonunda öğrencilerle birlikte oluşturulan çalıştay raporu, öğrenci odaklı eğitim ve içerik üretme süreçlerine referans olması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ilgili genel müdürlüklere gönderilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi