Yerelin Sesi

O Arsaya, Tesis Geliyor

O Arsaya, Tesis Geliyor
359 views
11 Temmuz 2020 - 15:12

O Arsaya, Tesis Geliyor

Önceki meclis toplantısında Kemalpaşa Aşağı Kızılca mahallesinde 25 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verilen arazi oy birliğiyle geri alındı. Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Bu arsaya meyve işleme, kurutma ve soğuk hava deposu olan bir tesis yapacağız. Böylece kiraz üreticisinin yaşadığı sorunları en aza indireceğiz” dedi.

Kemalpaşa Belediyesi Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu gerçekleşti. Oturumda, ilk toplantıda konuşulup gündemde bırakılan Aşağı Kızılca Mahallesindeki arsanın Kemalpaşa Belediyesi’ne tahsisine karar verildi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Aşağı Kızılca Mahallesi’ndeki arsanın akıbeti ele alındı. Görüşmeler sonunda 25 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verilen arazinin yeniden belediyeye tahsis edilmesine karar verildi.

FİKİR BİRLİĞİ SAĞLANDI

Başkan Karakayalı, arsanın Belediye’ye tahsisinin onaylanmasının ardından, yaptığı konuşmada, “Burası Kemalpaşa halkının malıydı. Sonuçta Kemalpaşa Belediyesi de Bakanlık da vatandaşın refahı için hizmet veren kamu kurumları. Biz bu yeri halk adına alıyoruz. Yani devletin bir kurumundan diğer kurumuna geçiyor” dedi.

KOOPERATİFLEŞME DE OLACAK

Bu arsaya meyve işleme, kurutma ve soğuk hava deposu olan bir tesis yapacaklarını müjdeleyen Başkan Karakayı, “Kiraz konusunda yaylalardaki üreticilerin sorunları var. İlçenin aşağı kesimlerinde üretici memnun ama yaylalardaki üreticilerin sorunları var. Bu tesisle ve kooperatifleşmeyle bu sorunları ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.

İSTİHDAM DA YARATACAK

Kurulacak olan tesiste istihdam da yaratılacağının altını çizen Başkan Rıdvan Karakayalı, “Bu tesis sadece çiftçilerimizin değil iş arayan vatandaşlarımızın da yüzünü güldürecek. Artık belediyeler yerelde kalkınmaya önem vermek zorunda. Çöp toplamak, park yol yapmak değil sadece. Biz yerelde kalkınmayı nasıl sağlarız, çiftçimize nasıl yardımcı oluruz, dar gelirlinin cebine nasıl para girmesini sağlarız. Biz bunları düşüneceğiz. Desteğiniz için hepinize halk adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

KOMİSYON KURULACAK

Meclis üyelerinin yapılacak olan projeyle ilgili komisyon kurulması önerisi de olumlu bulduğunu aktaran Karakayalı konuşmasını şöyle tamamladı:”Tesisle ilgili olarak konunun uzmanlarından oluşan bir komisyon kurulacak. Bu işi bilenlerle çalışacağız. Herkese ‘buyur gel kardeşim’ dememiz gibi bir durum söz konusu değil. Her işin uzmanı ayrı. Hep birlikte görüşlerimizi paylaşıp en iyisi nasıl olur onu konuşacağız. Bu tesisin işlenmesi ve daha verimli bir hale getirilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.